BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) – K letu patrí snáď zo všetkého najviac zmrzlina, a tak sme sa pozreli na pár pikošiek a zaujímavostí z tejto oblasti. Niektoré sú naozaj priam až strašidelné, iné, naopak, radostné a povzbudzujúce. Pozrite sa na ne s nami.
Začnime príchuťami. Ľudia sa snažia neustále vytvárať nejaké novinky – nové produkty, nové príchute… Inak to nie je ani v oblasti zmrzliny, a tak na svete vzniklo viacero niekedy priam až absurdne znejúcich príchutí. Tak napríklad v Japonsku vytvorili zmrzlinu s príchuťou ryby saury, ktorá je u nich veľmi populárna. Tiež v Japonsku má pôvod aj baklažánová zmrzlina. Baklažán je totiž základom istej japonskej diéty, a tak si výrobcovia zmrzliny povedali, že vytvoriť zmrzlinu s príchuťou baklažánu by mohlo byť celkom vhodným predajným artiklom. Vytvorili tu ale aj zmrzlinu s príchuťou ryžovou či kukuricovou. Netradičné príchute však vyvinuli napríklad aj v Spojených štátoch amerických, kde ich taktiež situovali viac na svoju kultúru a svoje gastronomické návyky. Príkladom je zmrzlina s príchuťou barbecue, čokolády a cesnaku, hríbov či dokonca s príchuťou plesňového syra!
Mnohé dámy sa v prípade konzumácie zmrzliny obávajú priberania na váhe. Je to však omyl, v tejto oblasti zmrzlina nie je žiadnym strašiakom, skôr naopak! I keď, samozrejme, platí, že všetkého veľa škodí… Každopádne vás možno poteší poznanie, že ak práve držte diétu a máte chuť na sladké, zmrzlina bude jednou z tých najlepších volieb, akú môžete urobiť. Zväčša totiž obsahuje podstatne menej tuku ako rozličné iné dezerty, zákusky, čokoláda či palacinky. Ak si ju dáte bez polevy či šľahačky, úspech máte zaručený. Ak ste pevne rozhodnuté pre zmrzlinu, ale neviete si vybrať, akú, v tom prípade odporúčame sorbety skôr ako tradičné mliečne zmrzliny. Ešte lepšou voľbou môže byť granita, ktorá obsahuje menej cukru ako sorbet. No a napokon vás možno poteší aj to, že kanadskí vedci vytvorili teóriu, podľa ktorej sa zo zmrzliny dokonca chudne. Základom teórie je to, že ak vo veľkom teple zjete zmrzlinu, vaše telo musí vydať množstvo energie na to, aby túto potravinu prispôsobilo vašej telesnej teplote. Či to je pravda, alebo nie, to už zrejme preukážu iba individuálne pokusy.
A mysleli ste niekedy aj na to, že aj v dôsledku konzumácie zmrzliny prispievame k vyčerpávaniu zdrojov našej planéty? Predstavte si napríklad množstvo kakaových bôbov, ktoré sa na jej výrobu spotrebujú. Odborníci varujú, že ak sa nezačneme o planétu a jej schopnosť zásobovať nás potravinami zaujímať, čoskoro už nebude schopná vyprodukovať ich v dostatočnom množstve. Ako jediná na túto výzvu zatiaľ zareagovala značka Magnum, ktorá minulý rok pristúpila k spolupráci s Rainforest Alliance™, ktorá certifikuje farmy a plantáže pestujúce udržateľné zdroje potravín. Aliancia vychádza z presvedčenia, že na to, aby farmári a plantážnici pristupovali k svojej pôde zodpovedne a starostlivo, musí ich táto živiť a zlepšovať ich životné podmienky. Práve certifikáciou sa tento cieľ dosahuje. Jedine nanuky značky Magnum sa už dnes vyrábajú výlučne z udržateľných zdrojov kakaových bôbov. Aj vy tak môžete pri výbere zmrzliny prispievať k ochrane našej Zeme. Aliancia má svoje logo, ktoré je zelené a v jeho strede sa nachádza žaba. Toto logo nájdete na spomínaných nanukoch, ale aj na rozličných kaviarňach, trhoch ap., na základe čoho spoznáte, že daný podnik alebo výrobca sa k našej planéte správajú priateľsky.
Zdá sa teda, že zmrzlina poskytuje množstvo rozličných volieb. V prvom rade z neskutočného množstva rozličných príchutí, z ktorých však naďalej triumfuje primárne čokoládová, a v rade neposlednom aj z toho, ako výrobca zmrzliny pristupuje k Zemi.