Zeman v OSN: Terorizmus sa šíri ako rakovina, zlyhávame

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zeman v OSN
Foto: SITA/AP

NEW YORK 30. septembra (WebNoviny.sk) – Na vytvorenie širokej medzinárodnej koalície a založenie zvláštnych síl proti terorizmu vyzval v utorok na pôde Valného zhromaždenia OSN český prezident Miloš Zeman. Okrem iného povedal, že terorizmus sa po svete šíri ako rakovina a nie je možné proti nemu bojovať konvenčnými spôsobmi, informoval server Novinky cz.

Demokratický svet podľa Zemana zväzuje niekoľko bludov, pritom „terorizmus sa šíri ako rakovina“ a „narastá počet tzv. zlyhávajúcich štátov“. Český prezident podotkol, že to jasne ukazujú správy o krutostiach, vraždách a ničení historických pamiatok, akými sú tie v sýrskej Palmýre.

„Nie je možné poprieť, že tento proces sa zosilňuje,“ uviedol Zeman a dodal, že nejde len o Islamský štát, ale aj ďalšie radikálne organizácie ako Front an-Nusra, Taliban, Boko Haram a Moslimské bratstvo. Zeman preto navrhol, aby sa svet spoločne postavil proti terorizmu, pretože „jednostranné akcie ako Irak boli tvrdo kritizované a boli úplne neúspešne“.

Zemanov návrh možno nie je realistický

Ilúziou by ale podľa neho bolo chcieť bojovať ako dosiaľ. „Žiadne tanky, žiadne delostrelectvo,“ poznamenal český prezident. Je potrebné „aktivovať spiace štruktúry“, teda „malé vojenské jednotky vybavené bezpilotnými strojmi, vrtuľníkmi a spolupracujúce s tajnými službami“.

Takéto sily, ktoré Zeman označil za „menšie zbory modrých prílb“, by „eliminovali vodcov teroristických organizácií, nervové centrá týchto organizácií“ bez toho, aby došlo k okupácii územia nejakého štátu.

Zeman uviedol, že jeho návrh možno teraz znie ako nerealistický. Pripomenul však, že všetci stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN majú s terorizmom svoje skúsenosti. USA zažili 11. september, Rusko útoky v Beslane a Volgograde, Európa útoky v Madride či Londýne. Medzinárodné spoločenstvo sa ale už dokázalo spojiť a hrozbe postaviť, a to proti somálskym pirátom, poznamenal Zeman.

Deklarácia by sa mala podpísať v Prahe

Český prezident verí, že Bezpečnostnou radou OSN prejde rezolúcia v tom duchu, ako ju navrhuje. Podľa svojich slov si je istý, že keď nie na budúci tok, tak o dva roky bude evidentné, že jeho návrh je nutné uskutočniť.

Podľa spravodajskej televízie ČT 24 Zeman ešte predtým oznámil, že sýrska vláda a predstavitelia opozície, ktorí vyjednávajú v Ženeve o prímerí, majú záujem podpísať záverečnú deklaráciu v Prahe. Zároveň ale upozornil na to, že rokovania v Ženeve ešte niekoľko mesiacov potrvajú.

„Už tomu dokonca začínajú hovoriť pražská deklarácia,“ povedal Zeman, ktorý sa v New Yorku stretol so sýrskym ministrom zahraničných vecí. Predstavitelia sýrskej opozície sa z plánovaného rokovania ospravedlnili, pretože uviazli v dopravnej zápche na Manhattane.

Dohoda o ukončení vojny v Sýrii musí zahŕňať aj sýrskeho prezidenta Bašára Asada, uviedol český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý sa spolu s ministrom zahraničných vecí Lubomírom Zaorálkom zúčastnil v New Yorku na summite o boji proti terorizmu.

Vyslanec OSN chce spoločné riešenie

Krajiny by mali nájsť spoločné riešenie migračnej krízy a vnímať ju ako záležitosť, za ktorú nesú „globálnu zodpovednosť“, vyhlásil vyslanec OSN pre migráciu Peter Sutherland pred stredajším stretnutím na vysokej úrovni v New Yorku.

„Byť v blízkosti krajín, kde prenasledujú ľudí, neznamená mať všetku zodpovednosť,“ uviedol osobitný predstaviteľ OSN pre medzinárodnú migráciu Sutherland v dnes zverejnenom rozhovore s tlačovou agentúrou DPA. Vyjadril sa pred summitom naplánovaným popri zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Podľa vyslanca je „absurdný“ názor mnohých európskych krajín, že bremeno utečencov musia niesť štáty susediace so Sýriou a členské štáty EÚ, ktoré sú bližšie k migračnej trase, ako napríklad Taliansko a Grécko. „Európa sa ešte nepredviedla v celej svojej sláve,“ uviedol Sutherland.

„Všetky krajiny sú zodpovedné za poskytnutie útočiska a azylu (utečencom). Myslím si, že je dôležité, aby bola táto skutočnosť priznaná na globálnej úrovni,“ dodal vyslanec OSN. „Európu musíme vnímať ako jedno z mnohých miest, kde sa toto deje,“ vyhlásil Sutherland.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bohuslav SobotkaMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie Islamský štát