Združenie sudcov Slovenska (ZSS) zaslalo v súvislosti so zmenou ústavného zákona podnety na vyslovenie jeho nesúladu s ústavou. V tlačovej správe o tom informoval prezident ZSS Juraj Sopoliga.
Pri prijímaní novely ústavného zákona súvisiaceho s prokuratúrou a sudcami nebolo podľa Sopoligu prihliadané na argumentáciu oponentov, vďaka čomu naďalej trvá pochybnosť o ich súlade s ústavou.
Pochybnosť o súlade s ústavou
Podnety boli adresované prezidentke, vedúcim predstaviteľom politických strán Smer–SD a Hlas–SD, generálnemu prokurátorovi a členom Súdnej rady SR.
Skúmanie majetkových pomerov sudcov či disciplinárne konania budú podľa TIS slúžiť svojmu účelu
V časti ústavného zákona týkajúceho sa sudcov je podľa ZSS pochybnosť o súlade s ústavou v oblastiach zúženia ústavnej kompetencie ústavného súdu, vypustenia súhlasu ústavného súdu na väzbu sudcu všeobecného súdu a generálneho prokurátora či v definícii o autonómnosti a nie nezávislosti súdnej rady.
ZSS má pochybnosť o súlade s ústavou aj v oblastiach, ktoré sa týkajú odvolania členov súdnej rady kedykoľvek bez uvedenia dôvodu, zákazu ustanovenia sudcov za členov súdnej rady orgánmi zákonodarnej a výkonnej moci.
Výrazné zúženie imunity sudcov
Za problematické považuje aj preloženie sudcu bez jeho súhlasu pri organizačných zmenách na akýkoľvek súd či výrazné zúženie trestnoprávnej imunity sudcov všeobecných súdov.
Nová súdna mapa sleduje dobrý cieľ, ale advokáti od nej neočakávajú vyššiu transparentnosť
V zákone o prokuratúre je podľa ZSS v možnom nesúlade s ústavou zrušenie inštitútu odmeny a výrazné zúženie príplatku k nemocenskému.
Oslovené strany by preto mali podľa Sopoligu podať podnet na Ústavný súd SR, ktorý by mal rozhodnúť o súlade alebo nesúlade ústavného zákona s ústavou.