Ruská invázia na Ukrajinu odkrýva stále viac porazených a vzhľadom na zintenzívňovanie západných sankcií proti Rusku sa návrat k predvojnovej situácii javí ako iluzórny. Vo svojej analýze to konštatuje spoločnosti Coface.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Významné postavenie bojujúcich strán pri výrobe mnohých komodít a obavy z prerušenia dodávok viedli k prudkému nárastu cien. Inflačné tlaky, ktoré už prevládajú vo väčšine regiónov, sa zosilňujú.
Konflikt cítia aj na Západe
„Volatilita a neistota budú mať veľký vplyv aj na investičné rozhodnutia spoločností, ktorých finančná situácia sa aj napriek rekordne vysokým hotovostným rezervám pravdepodobne výrazne zhorší, keďže výrobné náklady budú neustále narastať alebo zostávajú vysoké,“ upozorňuje generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.
Vojna na Ukrajine: Pri Sjevjerodonecku sú ťažké boje, rakety zasiahli aj Kyjev a Lavrov nemohol ísť do Srbska (online)
Ako dodáva, okrem stredo- a východoeurópskych ekonomík, už konflikt priamo ekonomicky cítia aj západoeurópske krajiny, vzhľadom na vysokú závislosti od ruských fosílnych palív.
Zvýšenie sadzieb bude mať obrovské dôsledky
„Odhadujeme, že vojna bude mať výrazný negatívny dopad, dokonca aj v USA, kde bude FED nútený zvýšiť úrokové sadzby viac, ako sa pôvodne očakávalo, s obrovskými dôsledkami pre zvyšok sveta,“ varuje Čarný. Rovnováha rizík je pritom naklonená smerom nadol, keďže podľa Coface stále nie je vylúčený opätovný nárast prípadov COVID-19 v Číne už na jeseň.
Podobne je zatiaľ situácia nejasná aj v prípade vývoja dopadov výskytu nového ochorenia opičích kiahní. Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.