BRATISLAVA 14. november (WebNoviny.sk) – Plastové fľašky a plechovky, ktoré majú byť po novom zálohované, tvoria asi len dve percentá všetkého odpadu. Problémom sú ostatné, mäkčené plasty, tvrdia odborníci v oblasti recyklácie. Informuje o tom portál nášVidiek.sk.
Motivácia pre Slovákov
Dvanásť centov za fľašku a 10 centov za plechovku majú motivovať Slovákov, aby viac triedili odpad a recyklovali. Tieto obaly však nepredstavujú pre naše životné prostredie najväčší problém. Už teraz sa ich recykluje viac ako 60%.
Brusel bojuje so znečistením morí, zakázal jednorazové plasty
„Je pravdepodobné, že po zavedení záloh sa miera recyklácie týchto obalov zvýši. Náklad na recykláciu ostatných v dnešnej dobe problematickejších druhov, ako napríklad fólií, téglikov z jogurtov a podobne, sa však zvýši predpokladane o 27 %,“ uvádza Katarína Kretter zo spoločnosti Envi-Pak, ktorá sa zaoberá odpadovým manažmentom pre firmy a obce na celom Slovensku.
Ostatný plastový odpad
Kretter dodáva, že problém znečisťovania prírody týmito obalmi sa neodstráni, skôr naopak, spotrebitelia môžu siahnuť po lacnejších, nevratných obaloch. Oveľa väčším problémom je však podľa nej ostatný plastový odpad ako vrecúška, fólie a rôzne tašky.
Plastové fľaše a plechovky na Slovensku by sa mali zálohovať, ministerstvo už pracuje na novele
Riešením by tak podľa nej bolo intenzívnejšie triedenie ostatného odpadu. “Pred tým ako sa otvorí nová diskusia o možnom zefektívňovaní systému zberu jednotlivých materiálov je v prvom rade potrebné zvýšiť angažovanosť obyvateľstva v triedenom zbere všetkých obalov (komodít),“ dodáva Kretter.