BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Predstavitelia americkej Ligy proti hanobeniu (Anti-Defamation League, ADL) obvinili lídra kapely Pink Floyd Rogera Watersa z antisemitizmu. V rámci šou pri príležitosti 30. výročia vydania dvojalbumu The Wall (1979) použila kapela údajne ilustrácie evokujúce stereotypy namierené proti Židom.
Počas skladby Goodbye Blue Sky na veľkoplošnej obrazovke premietali obrázky lietadiel, ktoré zhadzujú bomby v tvare Dávidovej hviezdy a následne v tvare znaku amerického dolára. Na koncerte vraj rezonovali aj ďalšie náboženské a spoločenské symboly, ktoré sa dajú ľahko zaregistrovať. „Je to poburujúce, že Roger Waters porovnáva Dávidovu hviezdu so symbolom znaku dolára,“ uviedol riaditeľ ADL Abraham Foxman.
Waters obvinenia odmieta.
„Napriek tomu, že Waters trvá na tom, že jeho zámerom bolo skritizovať izraelskú bezpečnostnú bariéru, spôsob, akým to urobil, necháva široké pole na voľnú interpretáciou a význam tak môže byť nepochopený a spájaný so Židmi a peniazmi,“ dodal Foxman. „Waters má tak, ako aj iní, právo vyjadriť politické názory na izraelsko-palestínsky konflikt prostredníctvom jeho hudby a vystúpení. Napriek tomu týmito vyobrazeniami v takejto postupnosti prekračuje hranicu smerom k antisemitizmu,“ uzavrel.
Šou odkazuje na slávny dvojalbum kapely Pink Floyd z roku 1979, ktorý sa zaoberá izoláciou, odcudzením a vojnou. Koncerty budú poctou ľuďom, ktorí zomreli v nedávnych konfliktoch. „Keď sme to prvý raz robili, boli sme po vojne vo Vietname, a teraz sme uprostred vojen v Iraku a Afganistane, takže The Wall má veľmi silný protivojnový odkaz,“ povedal Roger Waters.
„Táto produkcia The Wall je omnoho politickejšia, všeobecnejšia, univerzálnejšia a všeobsahujúcejšia ako bola pôvodná produkcia v roku 1980,“ dodal. Roger Waters zároveň požiadal fanúšikov, aby mu prostredníctvom jeho webovej stránky posielali fotografie a informácie o svojich blízkych, ktorých stratili v rôznych vojnových konfliktoch. Ich fotografie počas šou premietnu na stenu spolu so snímkou jeho otca, ktorý zahynul v druhej svetovej vojne.
Informáciu zverejnili webové stránky NME.com a www.gigwise.com
SITA