Petíciu za zachovanie akútnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici vo Vranove nad Topľou v jej súčasnom stave v pondelok spustili predstavitelia Združenia miest a obcí Vranovského regiónu a poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za okres Vranov nad Topľou.
Pred vranovskú nemocnicu v pondelok prišlo vyjadriť svoj nesúhlas s pripravovanými zmenami v rámci optimalizácie vo vranovskej nemocnici 62 zo 66 starostov obcí a primátorov miest z celého okresu. Okrem petičnej akcie predstavitelia regionálnych samospráv zvolali na piatok 10. septembra o 16:00 verejné protestné zhromaždenie pred Mestským domom kultúry vo Vranove nad Topľou.
Redukcia oddelení
Ako na pondelkovej spoločnej tlačovej besede zdôraznili zástupcovia samospráv, obmedzenie akútnej zdravotnej starostlivosti by prinieslo redukciu oddelení, vrátane gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, redukciu lôžok, ako aj počtu zamestnancov nemocnice. Štát podľa nich znevýhodní tento región a demotivuje aj mladé rodiny, aby s ním spájali svoju budúcnosť.
Vytvorí sa sieť nemocníc s dojazdom záchranky do 60 až 90 minút? Podľa ZMOS-u je to nereálne
Takisto upozornili, že v priebehu desiatich rokov bolo v nemocnici preinvestovaných viac ako 10 miliónov eur, pričom v rámci projektov financovaných z európskych peňazí musel ich žiadateľ deklarovať udržateľnosť investícií. Primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan zdôraznil, že okres Vranov nad Topľou má viac ako 80-tisíc obyvateľov, ktorí si zaslúžia dôstojnú zdravotnú starostlivosť.
Krok späť
Rušenie akútnej zdravotnej starostlivosti je podľa neho krok späť. „Znamenalo by to zníženie odbornosti, zdravotnej starostlivosti, rušili by sa oddelenia či pôrodnica, v ktorej sa ročne narodí tisíc detí. Dostupnosť je potrebná aj z dôvodu členitosti okresu,“ uviedol Ragan.
Ako dodal predseda petičného výboru a starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, ambíciou je do 17. septembra vyzbierať 30-tisíc podpisov. Obyvateľov obcí chcú o možnosti pridať podpis pod petičný hárok informovať prostredníctvom webových stránok, sociálnych sietí samospráv, prípade obecných rozhlasov.
Viacerí boli prekvapení
„Veľa ľudí informáciu o tom, že sa niečo také pripravuje nemá a boli prekvapení. Čiže ľudia zatiaľ tie informácie vstrebávajú, ale už teraz sa stretám s pozitívnym ohlasom, že všetci chcú zachovať akútnu starostlivosť a nikto nechce cestovať do Humenného, Michaloviec, Prešova či Košíc. Ľudia, ktorí v tomto regióne žijú, už teraz majú veľmi sťažené podmienky pre život,“ zdôraznil Fenčák.
Poistenci VšZP spotrebovali vlani milióny balení liekov, ľudia mali problémy s chrbtom či metabolizmom
Ragan dodal, že zbieranie podpisov pod petíciu chcú organizovať na verejných priestranstvách v meste, ale aj v jednotlivých obciach. Zozbierané podpisy chcú doručiť ministerstvu zdravotníctva a požiadať ho o prehodnotenie koncepcie.
Rokovania stále prebiehajú
„Tiež koordinujeme postup s PSK, kde sme ako poslanci už prijali uznesenia týkajúce sa piatich nemocníc v našom kraji,“ dodal Ragan, ktorý je aj poslancom krajského zastupiteľstva.
Ako v stanovisku uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, rokovania k pripravovanej reforme optimalizácie siete nemocníc naďalej prebiehajú a finálna podoba siete konkrétnych nemocníc nie je ešte záväzne prijatá.
„Rokovania a vyhodnocovania naďalej prebiehajú, diskusia k predmetnému návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a my sme aj naďalej otvorení všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu,“ zdôraznila Eliašová pre agentúru SITA v reakcii na začiatok petičnej akcie vo Vranove nad Topľou.
Žiadna nemocnica sa nebude rušiť
Pripomenula tiež, že reforma má v konečnom dôsledku priniesť zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí, stabilizovanie zdravotníckeho personálu, ako aj zvýšiť bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti.
„Už dnes z dát vidíme, že 50 – 60 percent obyvateľov chodí do najbližšej väčšej nemocnice, hoci rovnaký výkon sa robí aj v malej nemocnici bližšie k jeho bydlisku, avšak v nižšej frekvencii ako vo veľkom zdravotníckom zariadení. Lekári tak v malej nemocnici majú s daným zákrokom menšiu prax,“ upozornila hovorkyňa. Zároveň zdôraznila, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude.