Na ambulantných lekárov vyčlenil rezort 10 miliónov eur. Ako sa dá motivovať 14-tisíc chýbajúcich sestier?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdravotná sestra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo zdravotníctva SR v auguste podrobnejšie predstavilo reformu ambulantného sektora. V rámci návrhu priznalo, že na Slovensku chýba viac ako 450 praktických lekárov pre dospelých, aj deti a dorast.

Aby tento nedostatok vyriešili, rozhodli sa zamerať na finančnú motiváciu. Podporu v celkovej hodnote 10 miliónov eur majú pritom dostať nielen noví lekári prichádzajúci do systému, ale už aj existujúci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Cieľom rezortu je tiež definovať nedostatok lekárov na regionálnej úrovni a podporiť najmä okresy, v ktorých pacienti nemajú adekvátny prístup k zdravotnej starostlivosti. Kde však chcú vziať sestry, ktoré budú v novovzniknutých ambulanciách pracovať?

Mínus 14-tisíc sestier

Praktický lekár bez zdravotnej sestry fungovať nevie a nemôže. No aj keď stovky všeobecných lekárov na Slovensku chýbajú, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) upozorňuje, že sestier chýba celkovo až 14-tisíc.

Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tvrdí, že myslia aj na to. „Sestry, samozrejme, budeme riešiť tiež, máme pripravených niekoľko opatrení počnúc rozpočtom na budúci rok, kde sa bavíme o zvyšovaní platov sestier,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk.

Okrem finančnej motivácie chce tiež rezort sestrám ponúknuť rozšírenie kompetencií, čo by jednak zefektívnilo ich prácu, ako aj zvýšilo komfort pacientov. V neposlednom rade by to odbremenilo samotných ambulantných lekárov.

„Hovoríme tiež o rozšírení a prijímaní vyššieho počtu sestier na jednotlivé študijné odbory,“ povedal Lengvarský o ďalšom kroku, ktorý plánujú na ministerstve spraviť s cieľom podpory zdravotných sestier.

Výhody v cudzine

V zahraničí sa zdravotné sestry motivujú aj mnohými ďalšími spôsobmi. Napríklad vo Švajčiarsku sa v niektorých veľkých nemocniciach hlavne kvôli sestrám zriaďujú materské škôlky. Je to výhodné pre obe strany.

Zdravotné sestry s malými deťmi často pracujú na čiastočné úväzky, lebo si nemôžu dovoliť platiť za drahé súkromné jasle či škôlky. Ak však existuje takéto zariadenie priamo v nemocnici, môžu pracovať na plný úväzok a navyše majú deti „po ruke“.

Rozdiel v prístupe k zdravotným sestrám je však badateľný už aj medzi rôznymi nemocnicami v rámci Slovenska. Nemocnice v súkromných rukách vedia sestrám často ponúknuť nielen lepšie platové podmienky, ale hlavne efektívnejší systém práce.

Zdravotné sestry musia totiž často riešiť administratívu, ktorá predstavuje mrhanie kvalifikované času. V ešte nedostavanej Nemocnici Svet zdravia Bratislava-Bory napríklad lákajú nové sestry práve na prísľub menšej administratívnej záťaže.

Rozdiely na Slovensku

Prijať potrebujú 900 sestier, čo naozaj nie je málo. V závislosti od typu ošetrovacej jednotky budú pracovať v osem alebo 12-hodinových zmenách. Na 35 hospitalizovaných pacientov vychádzajú dve sestry a dvaja zdravotnícki asistenti.

Počas dennej zmeny od siedmej do 15-tej hodiny by na každej ošetrovacej jednotke mala pôsobiť ešte aj jedna sestra na výpomoc. Aj keď počet pacientov bude na každú sestru viac-menej rovnaký ako inde, mali by byť úplne odbremenené od prevádzkových činností.

Ako príklad uvádza prípravu a kontrolu dávkovania liekov, ktorú bude mať v novej nemocnici na starosti centrála prípravovňa liekov. Zabezpečovať zdravotnícky materiál bude takisto miesto sestier poverený manažér.

Vďaka systému plávajúcich lôžok, v rámci ktorého nebudú hospitalizačné oddelenia organizované podľa špecializácie, no pacienti s rôznymi diagnózami budú ležať na univerzálnych ošetrovacích jednotkách, by tiež mali ubudnúť nadčasy.

Iné motivácie

Iné nemocnice na Slovensku vo svojich inzerátoch ponúkajú náborové príspevky až do 4 000 eur, zabezpečenie ubytovania, príspevok na cestovanie, jubilejné odmeny či príspevok zamestnávateľa do III. piliera.

Napriek tomu v systéme chýba každým rokom viac a viac zdravotných sestier. Pandémia ochorenia COVID-19 celú situáciu ešte skomplikovala, za sedem mesiacov roku 2021 odišlo zo systému 1 254 sestier, pričom ich doň vstúpilo len 172, ako uvádza SKSaPA.

Či túto kritickú situáciu vyriešia plánované opatrenia ministerstva zdravotníctva jasné nie je, avšak kritici rezortu o tom pochybujú. Nedostatok zdravotníckeho personálu však nie je problémom iba na Slovensku.

Európska komisia (EK) odhaduje, že v krajinách Európskej únie (EÚ) bude chýbať viac ako 590-tisíc sestier.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Svet zdravia Bratislava-BorySKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek