Vedci a odborníci vyzvali vládu, aby rešpektovala vedecké poznatky v oblasti verejného zdravia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedci, pandémia, laboratórium
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. júna, 15:36

Vedci a odborníci vyzývajú vládu, aby rešpektovala vedecké poznatky v oblasti zdravia verejnosti. Urobili tak prostredníctvom otvorenej výzvy vedci a odborníci, ktorí boli počas pandémie súčasťou iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

Signatári výzvy berú na vedomie kampaň úradu vlády Rešpektujem iný názor, pretože rešpektovanie názorov je podľa nich neoddeliteľnou súčasťou vedeckej práce a podmienkou vedeckého poznania a pokroku. Rešpektovanie iného názoru však podľa vedcov a odborníkov nemôže byť zamieňané s popieraním základných, na dôkazoch založených vedeckých poznatkov.

Spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tým, že sú popri bludoch a cielených dezinformáciách prezentované len ako jeden z viacerých alternatívnych ‚názorov‘, je pre našu spoločnosť extrémne nebezpečné,“ upozornili signatári.

Spochybňovanie vedeckých poznatkov

Ako sa uvádza vo výzve vláde, spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tiež znehodnocuje výchovu detí, sťažuje snahu učiteľov, znevažuje prácu vedcov a vyháňa z krajiny mladých vzdelaných ľudí.

Súčasne to ohrozuje aj profesionálny výkon mnohých kľúčových povolaní, kde je rešpektovanie faktov a prírodných zákonitostí životne dôležité, a kde sa dokonca vyvodzuje osobná zodpovednosť za neprofesionálny výkon.

Kto by predsa chcel zamestnať statika, čo namiesto výpočtov použije názory, advokáta, čo namiesto znalosti zákonov má len postoje, alebo pilota s alternatívnym prístupom ku gravitácii? Kto by sa nechal operovať lekárom, podľa ktorého je zbytočné dezinfikovať si ruky pred úkonom?“ pýtajú sa signatári.

Degradácia práce zdravotníkov

Zároveň zdôraznili, že takýto spôsob „akceptovania názorov“ nemôže viesť k tomu, že ničím nepodložený a neodborný názor jedného nekvalifikovaného človeka umožní oficiálne dištancovanie sa Slovenska od aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Takýto akt degraduje dlhodobú prácu slovenských zdravotníkov a ohrozuje medzinárodnú reputáciu krajiny,“ zdôraznili vedci a odborníci.

Nominácia kvalifikovaného odborníka

Signatári výzvy vyzvali vládu, aby na rokovania s WHO nominovala kvalifikovaného odborníka z oblasti epidemiológie a verejného zdravia.

V duchu jej vlastnej kampane teda vyzývame vládu, aby rešpektovala iné názory, v tomto prípade názory odborníkov v oblasti zdravia verejnosti, a nehazardovala so zdravím a životmi svojich obyvateľov,“ uzatvárajú signatári.

Pod otvorenú výzvu sa podpísali prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, MUDr. Peter Breier, doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH, RNDr. Boris Klempa, DrSc., Mgr. Richard Kollár, PhD., Mgr. Vladimír Leksa, PhD., doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD., doc. RNDr. Tomáš Szemes, PhD., Mgr. Martin Šuster, PhD., MUDr. Peter Visolajský a JUDr. Peter Zmeko.

Ďalší vedci sa pripojili k výzve

K výzve sa pripojila aj Rada Učenej spoločnosti Slovenska a reaguje tak na opakované nevedecké a neprofesionálne rozhodnutia, ktoré posúvajú obraz Slovenska ďaleko do minulosti a sú nebezpečné. Ďalší vedci a odborníci tak vyzývajú Vládu SR na rešpektovanie vedy a názorov odborníkov v oblasti epidemiológie a verejného zdravia.

Pod výzvu sa tak ďalej podpísali prof. RNDr. Jozef Noga, DrSc., prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc., doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc., PhDr. Eva Kowalská, DrSc. a prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc.

Dištanc od zdravotníckych predpisov

Slovensko sa ako jediný štát na rokovaní WHO v Ženeve dištancovalo od aktualizovaných zdravotníckych predpisov IHR(International health regulations). Slovensko vo Švajčiarsku zastupoval splnomocnenec pre prešetrenie manažovania pandémie COVID-19 Peter Kotlár (SNS). Aktualizáciu medzinárodných zdravotníckych predpisov požadovali krajiny WHO.

Cieľom bolo, aby v prípade novej celosvetovej pandémie dokázali krajiny spoločne rýchlejšie zareagovať, lepšie si vymieňať informácie a metódy na zvládnutie pandémie či zabezpečiť prístup k liekom. Ešte pred samotným prijatím aktualizovaných predpisov Kotlár informoval, že Slovensko predpisy odmietne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kotlár
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19SNSSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)