Podľa SaS ministerka uprednostňuje farmaceutické firmy pred pacientmi
Okolo ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej sa podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) pohybujú ľudia, ktorí sú v konflikte záujmov.
Predstavitelia opozičnej strany to uviedli na piatkovej tlačovej besede. Keďže ministerka nepodpísala revízie úhrad za lieky, podľa SaS uprednostňuje farmaceutické firmy pred pacientmi.
Cigániková upozornila na manžela a svokra ministerky
Tímlíderka pre zdravotníctvo SaS Jana Cigániková upozornila na svokra ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorý mal predať predražené ultrazvuky do nemocníc v Bratislave a Martine.
Pripomenula tiež, že manžel ministerky pracoval pre farmaceutickú firmu, kde mal na starosti kategorizáciu liekov.
Cigániková uviedla aj meno Petra Musila, ktorý je riaditeľom Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ, hoci bol bývalým výkonným riaditeľom farmaceutickej firmy, ktorá predáva liek Keytruda.
Ten ministerstvo podľa Cigánikovej zaradilo do kategorizačného zoznamu napriek odbornému odporúčaniu kategorizačnej komisie, aby liek do zoznamu nezaradilo. Lieky na rovnakú indikáciu podľa SaS zaradené do kategorizácie neboli.
„Používa pacientov a ich ťažkú situáciu ako štít, aby ochránila seba a ochránila zisky farmafiriem,“ zhodnotila konanie ministerky Cigániková.
Sulík: Prihráva peniaze farmafirmám
Ministerka podľa predsedu SaS Richarda Sulíka porušuje zákon, lebo odmietla podpísať revíziu úhrad, ktorou by sa podľa neho ušetrilo.
„Sedemdesiat miliónov eur je suma, ktorú prihráva ministerka zdravotníctva farmafirmám ako zisk navyše,“ povedal predseda strany.
Kalavská: Revíziu som podpísala
Ministerka zdravotníctva v reakcii na tlačovú besedu uviedla, že manžel po jej nástupe na post ministerky podal výpoveď a je v súčasnosti nezamestnateľný vo farmaceutickom priemysle.
Dištancovala sa od svojho svokra a podotkla, že za jeho konanie nezodpovedá. Peter Musil, ktorý bol vo viacerých farmaceutických firmách a má na starosti sekciu liekovej politiky, je podľa ministerky vo farmaceutickom priemysle uznávaný a má odborné vedomosti.
Kalavská zdôraznila, že hoci nepodpísala revíziu, ktorú navrhla poisťovňa Dôvera, podpísala inú, ktorá sa nedotkne pacienta. Vyjadrenia SaS vníma ako jednostranné zavádzanie.
„Moje tvrdenia sú všetky podložené odborníkmi, ľuďmi, ktorí tvoria zdravotnú starostlivosť,“ uviedla ministerka.
Keytruda pomáha pacientom prežiť
Kalavská povedala, že v prípade Keytrudy postupovala podľa zákona a za svojím rozhodnutím si stojí napriek reakcii kategorizačnej komisie.
Kategorizačná komisia je podľa nej poradným orgánom a terajšia liečba malígneho melanómu, na ktorú sa Keytruda používa, je zastaralá a lacná a prežitie pri tomto spôsobe liečby je do štyroch rokov 2 %.
Pri liečení Keytrudou je štvorročné prežitie na úrovni 40 -50 %. Keytruda je liek, ktorý bol podľa ministerky najviac predpisovaný a najčastejšie sa pri ňom žiadalo o výnimku.