Palkovič dostal od Dozornej rady VšZP odpoveď na návrh krízových opatrení

Michal Palkovič
Minister zdravotníctva Michal Palkovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Dozorná rada Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) doručila ministerstvu zdravotníctva prvé návrhy ozdravných opatrení, ktoré majú zdravotnú poisťovňu ekonomicky stabilizovať.

Rozhodnutie jediného akcionára

Tento podklad bude slúžiť pre rozhodnutie jediného akcionára, ktorým sa poisťovni nariadia konkrétne úlohy. Rezort zdravotníctva v tejto súvislosti nevylučuje ani personálne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva to uviedlo v tlačovej správe.

Jednotlivé opatrenia, ktoré ministerstvo nariadi štátnej zdravotnej poisťovni, rezort najprv prekonzultuje s Útvarom hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR a Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Následne ich ministerstvo predstaví Dozornej rade VšZP a manažmentu poisťovne.

„Základným kritériom je, aby v žiadnom prípade neohrozili dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ potvrdilo ministerstvo.

Zavedenie ozdravných opatrení

Dozorná rada VšZP vypracovala podklady a navrhla kroky pre zavedenie ozdravných opatrení na základe pokynu ministra zdravotníctva SR Michala Palkoviča.

Finálny návrh Dozorná rada VšZP schváli na tohtotýždňovom zasadnutí. Z analytickej časti dokumentu od Dozornej rady VšZP však okrem iného vyplýva, že existujú rezervy v manažmente, a to najmä v prípade spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVaLZ).

Ministerstvo preto bude vyžadovať vykonanie hĺbkového zmluvného auditu, na základe ktorého budú identifikované všetky rezervy a už zazmluvnené objemy, ale napríklad aj ex ante kontroly zmlúv.

Vnútorný chod poisťovne

Ďalším ozdravným krokom budú podľa rezortu opatrenia s dosahom na vnútorný chod poisťovne. Zároveň sa preveria aj okolnosti, vstupné dáta a podklady na ministerstve, na základe ktorých bol pripravovaný rozpočet poisťovne.

„Konkrétne kroky predstavíme až po ich prerokovaní s ÚHP a ÚDZS a po tom, ako sa s nimi oboznámi manažment poisťovne a dozorná rada, následne bude vydané rozhodnutie jediného akcionára, ktorým sa vedeniu poisťovne prikáže, aby schválené opatrenia bezodkladne aplikovala v praxi,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Ako dodal rezort, súčasný stav, v ktorom sa VšZP nachádza, je dôsledkom cenovej regulácie v zdravotníctve, ktorá sa musí stať kľúčovým pilierom zdravotníckej reformy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Palkovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa