Lekári kritizujú novelu, ktorá má riaditeľov nemocníc za nedostatok pracovníkov posielať do väzenia

Lekár, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Novela Trestného zákona, ktorou sa má zaviesť trestnoprávna zodpovednosť štatutárov nemocníc, ak viac ako 90 dní nebudú schopní zabezpečiť dostatok personálu v nemocniciach, je nesystémovým a veľmi nešťastným krokom. V tlačovej správe to uviedla Slovenská lekárska komora (SLK).

Nedostatok zdravotníckeho personálu

Novela trestného kódexu podľa komory nerieši samotný problém a vyvolá sériu ďalších problémov. Novela Trestného zákona pritom vychádza z Memoranda uzatvoreného medzi Lekárskym odborovým združením a vládou. Informovala o tom hovorkyňa SLK Nancy Závodská v tlačovej správe.

SLK tvrdí, že na nedostatok zdravotníckeho personálu v systéme upozorňuje už roky. Pandémia COVID-19 tento stav iba prehĺbila. Na vyriešenie nedostatku lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu sú podľa komory nutné systemové zmeny.

„Štát je povinný zabezpečiť svojim občanom prístup k zdravotnej starostlivosti a pre zdravotnícky personál adekvátne podmienky na výkon povolania a spravodlivé ohodnotenie ich práce. V prvom rade by sa kompetentní mali postarať o to, aby zdravotníctvo bolo dostatočne financované,“ zdôraznila lekárska komora.

Ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti

Dostatok financií by podľa SLK znamenal zlepšenie podmienok nielen pre pacientov vo forme kvalitnejšie vybavených a dostupných nemocníc a ambulancií, ale aj pre lekárov a sestry, ktorí nebudú mať dôvod odchádzať za prácou do zahraničia.

„Súčasne to uľahčí riaditeľom nemocníc prijímať dostatočný počet personálu na zabezpečenie bezpečnej a dlhodobo udržateľnej prevádzky zariadení vrátane ďalšieho vzdelávania zdravotníkov,“ uviedla SLK.

Príslušné orgány dozoru pritom majú podľa lekárskej komory už v súčasnosti dostatok právnych prostriedkov na to, aby kontrovali dodržiavanie personálnych normatívov a ich nedodržiavanie sankcionovali mimo trestnoprávneho konania.

Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje zaviesť nový trestný čin, a to ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Návrh na jeho zavedenie je súčasťou novely Trestného zákona, ktorú rezort spravodlivosti predložil do pripomienkového konania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSLK Slovenská lekárska komora