V prevádzke je aktuálne väčšina umelých a prírodných kúpalísk. Uviedol to Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Na základe posledných odberov je z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov voda na kúpanie nevyhovujúca a hygienici kúpanie neodporúčajú na lokalitách Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište, Ružín – prítoky, Vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné.
Zdravotné riziko pre kúpajúcich
Na Vodnej nádrži Ružín a Ružín – prítoky hygienici zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo môže znamenať pre kúpajúcich sa zdravotné riziko.
Z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov je voda na kúpanie nevyhovujúca a odbor hygieny neodporúča kúpanie na Štrkovisku Čaňa a Štrkovisku Gbely Adamov. V Rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže bolo zaznamenané významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov.
Letné kúpanie so sebou prináša mnohé riziká, lekári upozorňujú na najzávažnejšie úrazy detí pri vode
Pre kúpajúcich sa predstavuje voda akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom či osobám s oslabeným imunitným systémom na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofylu.
„U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ uviedol odbor hygieny životného prostredia.
Kúpanie so zvýšenou opatrnosťou
Zníženú prehľadnosť hygienici zistili na Vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Vinianske jazero, Ružín (Košice – okolie), Geča, Izra, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota a Zelená voda – Kurinec.
„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedli hygienici.
Hygienici zisťovali kvalitu vody na Slovensku, požiadavkám na kúpanie nevyhoveli štyri vodné plochy a jedno kúpalisko
Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie odbor hygieny preukázal na základe ostatných odberov v starom plaveckom bazéne „Medokýš“ na Plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici.
„V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Kvalita vody v bazénoch bude overená vykonaním kontrolných odberov,“ informovali hygienici.