BRATISLAVA 13. septembra (WBN/PR) – Kategórie, ktoré boli v slovenských podmienkach dlhodobo vnímané ako nezlučiteľné antagonizmy majú dnes k sebe oveľa bližšie, než ako si väčšina súčasnej verejnosti vie vôbec predstaviť. Vzájomné partnerstvá akademických inštitúcií a komerčných spoločností sú realitou, ktorá prináša nadštandardné výsledky. Potvrdzuje to funkčné partnerstvo medzi spoločnosťou OMS, spol. s r.o. a Ústavom elektroniky a fotoniky na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky STU v Bratislave.
Spoločnosť OMS, spol. s r. o., líder v oblasti výroby svietidiel a dodávateľa komplexných svetelných riešení pre zákazníkov zo 122 krajín celého sveta ako jedna z mála spoločností v tomto priemyselnom sektore disponuje vlastným oddelením Výskumu a vývoja. V snahe dosahovať neustále lepšie výsledky a ponúkať zákazníkom najmodernejšie technologické riešenia oslovila s ponukou na spoluprácu Ústav fotoniky a elektroniky na FEI STU v Bratislave.
Ponuka sa na akademickej pôde stretla s pozitívnou odozvou a tak sa v októbri 2010 vytvorili základy spolupráce, na ktorých obaja partneri vybudovali v krátkom čase úspešný projekt LED Lab. Hlavnými cieľmi spolupráce sú predovšetkým výchova mladej, kvalitne technicky vzdelanej inteligencie zameranej na riešenie problematiky návrhu riadenia a realizácie nových LED svietidiel a vývoj vysoko kvalitných produktov za priaznivé ceny, ktoré funkčne presahujú možnosti konkurenčných výrobkov, podávanie patentov na základe výsledkov výskumu a vývoja, a vývoj organických LED a svietidiel.
LED Lab, ako základný pilier spolupráce priemyselného a akademického partnera, vytvára priestor pre vzdelávanie budúcich špecialistov a kvalifikovaných odborníkov pre svetelný priemysel. Spoločnosť OMS, spol. s.r.o. pri jeho budovaní vychádzala z predpokladu, že priestory, v ktorých prebieha vzdelávací proces, majú rozhodujúci vplyv na jeho kvalitu. Preto v prvej fáze spolupráce so Slovenskou technickou univerzitou investovala prostriedky do vybudovania a prístrojového vybavenia špecializovaného laboratória v priestoroch univerzity, zameraného na aplikovaný výskum v oblasti mikroelektroniky. Študenti univerzity tu majú možnosť naučiť sa všetko o svetelnej technike, od základných pojmov, cez konštrukciu svietidiel, ich zapájanie do svetelných sústav, až po programovanie takýchto sústav, môžu sa zaoberať vývojom elektromechanických rozhraní, elektronickým dizajnom, či programovaním od základnej až po aplikačnú úroveň. Vďaka týmto skúsenostiam potom odchádzajú do praxe pripravení.
Prvé výsledky spolupráce predstavila spoločnosť OMS, spol. s.r.o. tento rok na najväčšom svetlárskom veľtrhu Light & Building 2012 vo Frankfurte nad Mohanom. Ide o dva technologicky najvyspelejšie produkty aké v súčasnosti v oblasti svietidiel a svetelných riešení existujú. Prvým je svietidlo Modul Razzor s pohyblivou krivkou intenzity osvetlenia bez akýchkoľvek pohyblivých častí. Druhým vystavovaným produktom bol inteligentný systém riadenia osvetlenia OMS Central Power Source, ktorý dokáže zákazníkovi pri relatívne nízkych vstupných nákladoch ušetriť značné prostriedky za energie, pričom získa možnosti riadenia, ktoré sú dostupné len pri finančne náročných inštaláciách. Dôležitou vlastnosťou je možnosť implementácie systému do existujúcej elektroinštalácie.
OMS, spol. s.r.o. a Ústav elektroniky a fotoniky FEI STU v súčasnosti pracujú na ďalších piatich spoločných projektoch. Spolupodieľajú sa napríklad na vývoji guľového integrátora, meracieho zariadenia, bežne dostupného na trhu za približne osemdesiattisíc eur. Cieľom projektu je vyrobiť kvalitnejšie zariadenie za podstatne nižšiu sumu (päťtisíc eur), pri zachovaní kvality a presnosti meraní. Ďalším prístrojom, na ktorého výrobe momentálne pracujú, je goniofotometer, ktorý má spoločnosť OMS, spol. s.r.o k dispozícii v rozmernom prevedení. Cieľom projektu je vyrobiť ho v malej mierke, aby bolo možné na ňom merať napr. LED svetelné zdroje a ich charakteristiky so sekundárnou optikou refraktorového typu (šošovky). V neposlednom rade pokračujú v ďalšom vývoji systému OMS Central Power Source, konkrétne na jeho Elite verzii určenej pre najnáročnejších zákazníkov.
Partnerstvo spoločnosti OMS a Slovenskej technickej univerzity funguje pod záštitou Agentúry pre výskum a vývoj SR, konkrétne pod projektovou schémou Centrum spolupráce pre transfer inovatívnych technológií z výskumu do praxe. Model financovania pozostáva vo finančnej podpore zo strany priemyselného partnera, ktorým je v tomto prípade OMS spol. s.r.o., pričom Agentúra pre výskum a vývoj SR následne prispieva rovnakou čiastkou. Spoločnosť OMS, spol. s.r.o. v ňom doteraz preinvestovala 115 tisíc eur, pričom do konca tohto roka ráta ešte s ďalšími investíciami až do výšky 120 tisíc eur.