Elon Musk ohlásil vznik novej firmy xAI, ktorá chce pochopiť skutočnú povahu vesmíru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elon Musk
Elon Musk. Foto: archívne, Patrick Pleul/Pool via AP.

Americký miliardár Elon Musk ohlásil vytvorenie novej spoločnosti sústredenej na umelú inteligenciu.

Urobil to po mesiacoch pohrávania sa s myšlienkou založenia konkurenta pre chatbot ChatGPT spoločnosti Open AI.

Nová firma xAI

Nová Muskova firma s názvom xAI spustila svoju webovú stránku a predstavila viac ako desiatku zamestnancov. Novú spoločnosť bude podľa internetovej stránky viesť Elon Musk. Informuje o tom portál cnn.com.

„Cieľom xAI je pochopiť skutočnú povahu vesmíru,“ konštatuje jej webová stránka, čím odzrkadľuje jazyk, ktorý Musk v minulosti použil pri popise svojich ambícií v oblasti umelej inteligencie.

Ohlásenie založenia novej firmy prichádza niekoľko mesiacov po tom, ako Musk v rozhovore varoval, že umelá inteligencia podľa neho môže spôsobiť „zničenie civilizácie“ a pripojil sa k lídrom technologického sektora, ktorí vyzvali na zastavenie nekontrolovaných pretekov v oblasti umelej inteligencie.

Náročné obdobie

Najnovší Muskov podnik prichádza v komplikovanom období pre miliardára. Spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu a mikroblogovaciu sieť, ktorú kúpil vlani v októbri za 44 miliárd dolárov, teraz čelí neistej budúcnosti po tom, ako firma Meta odštartovala konkurenčnú aplikáciu s názvom Threads.

Za necelý týždeň aplikácia Threads získala viac ako 100 miliónov používateľov. Zároveň sa objavilo viacero správ o poklese využívania siete Twitter.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie MetaOpenAITwitter