Twitter hrozí spoločnosti Meta právnymi krokmi pre aplikáciu Threads, obviňuje ju z nezákonného použitia duševného vlastníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Meta, Twitter
Aplikácia Threads je dostupná pre viac ako sto krajín. Foto: SITA/APP

Spoločnosť Twitter, ktorá vlastní rovnomennú sociálnu a mikroblogovaciu sieť, pohrozila právnymi krokmi proti konkurentovi Meta za jeho novú, obdobnú, aplikáciu Threads. Tá debutovala v stredu a pritiahla už desiatky miliónov používateľov.

„Okopírovaná“ aplikácia

V liste šéfovi spoločnosti Meta, ktorá vlastní aj Facebook či Instagram, Markovi Zuckerbergovi zo stredy právnik Twitteru Alex Spiro obviňuje firmu z nezákonného použitia obchodných tajomstiev a ďalšieho duševného vlastníctva Twitteru tým, že najala ich bývalých zamestnancov na vytvorenie „okopírovanej“ aplikácie.

Hovorca Meta Andy Stone vo štvrtok na Threads na tieto tvrdenia reagoval s tým, že v ich vývojárskom tíme nemajú nikoho z bývalých zamestnancov Twitteru.

Twitter sa bude brániť

Spiro v liste, o ktorom vo štvrtok ako prvý informoval web Semafor, tiež uvádza, že Twitter „má v úmysle prísne presadzovať svoje práva duševného vlastníctva“ a spoločnosť má právo žiadať občianske opravné prostriedky alebo súdny príkaz. List je podľa neho „formálne oznámenie“ pre Meta, aby zachovala dokumenty relevantné pre potenciálny spor medzi spoločnosťami.

Šéf Twitteru Elon Musk na rovnomennej platforme na možné právne kroky reagoval s vyhlásením, že „súťaž je v poriadku, podvádzanie nie“.

Mnoho podobností

Zuckerberg aplikáciu Threads predstavil ako „priateľského“ konkurenta Twitteru, ktorý Musk kúpil v októbri. Threads, ktorá umožňuje používateľom uverejňovať príspevky do 500 znakov a má mnoho funkcií podobných Twitteru, by mohla podľa odborníkov prilákať používateľov Twitteru, ktorí nie sú spokojní s nedávnymi zmenami na platforme.

Konkurenti pritom kritizujú množstvo údajov od používateľov, ktoré by mohla aplikácia využívať. Podľa Apple App Store to môže zahŕňať zdravotné, finančné údaje a údaje o prezeraní stránok spojené s identitou používateľov.

Aplikácia Threads

Threads je v súčasnosti dostupná na stiahnutie vo viac ako 100 krajinách, v Európskej únii však z regulačných dôvodov zatiaľ nie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alex SpiroAndy StoneElon MuskMark Zuckerberg
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaFacebookInstagramMetaTwitter