Ministerstvo chce zvýšiť bezpečnosť na školách, spustilo dve výzvy na poskytnutie finančnej podpory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva v spolupráci s rezortom vnútra posilňujú bezpečnosť na školách. Spoločne predstavili aj komplexné opatrenia na zvýšenie ochrany žiakov, študentov a zamestnancov. Cieľom je vytvorenie bezpečnejšieho prostredia na všetkých stupňoch školstva. Kľúčová bude podľa ministerstva školstva aj finančná podpora.

V rámci vysokého školstva sa ministerstvá zamerali na posilnenie bezpečnostných opatrení prostredníctvom realizácie bezpečnostných auditov. Pre verejné vysoké školy rezort školstva vyhradí finančné prostriedky vo výške milión eur. Vysoké školy z nich budú môcť financovať bezpečnostné opatrenia a aktivity, napríklad školenia.

Rozdelenie financií

Financie sa rozdelia podľa veľkosti, respektíve počtu denných študentov a zamestnancov. Ide o sumy od šesťtisíc pre najmenšiu vysokú školu až po sumu 206-tisíc pre najväčšiu univerzitu na Slovensku,“ informoval rezort.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) uviedol, že pre vysoké školy je dnešok historickým dňom.

Získavajú bezpečnostné štandardy a finančné prostriedky na ich realizáciu. Realizovanými a predstavenými opatreniami sme o krok vpred aj pred našimi susedmi z Českej republiky,“ vyhlásil Drucker.

Podporu dostane aj štátna vysoká škola

Bezpečnosť na školách je jednou z priorít rezortu školstva. Finančnú podporu dostane aj desať súkromných a jedna štátna vysoká škola.

Ide o sumu vo výške 70-tisíc eur. Akadémia policajného zboru v Bratislave a Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši majú svoj vlastný bezpečnostný štandard,“ uviedlo ministerstvo.

Štátny tajomník Róbert Zsembera priblížil, že prostriedky vedia uvolniť do niekoľkých týždňov. Ako dodal, na vysokých školách je dôležitou témou aj duševné zdravie a rezort v tejto súvislosti plánuje v druhej polovici roka vyčleniť financie z európskych zdrojov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dotazník pre základné a stredné školy

Základné a stredné školy prejavili o spoluprácu v oblasti bezpečnosti mimoriadny záujem.

Jedným z kľúčových opatrení, v rámci bezpečnosti na školách, je aj spustenie a realizácia Dotazníka k ochrane mäkkých cieľov pre základné a stredné školy. Jeho účelom je získať komplexný prehľad o stave bezpečnosti na školách,“ spresnilo ministerstvo s tým, že ku koncu marca dosiahla účasť škôl na vyplnení dotazníka 54 percent, pričom vyplniť dotazník je možné do 31. mája.

Procesy, ktoré sme na ministerstve vnútra rozbehli z dôvodu bezpečnosti škôl, nabrali rýchly spád. Vyčlenili sme 2 050 policajtov každej základnej a strednej škole, ktorí im aktuálne pomáhajú s vyplnením dotazníka, aby sme vedeli identifikovať konkrétne možné incidenty a problémy, či už ide o šikanu, prvky extrémizmu, radikalizmus,“ priblížila štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Ochrana internátov a prednáškových miestností

Ministerstvo vnútra súčasne vysokým školám navrhlo, aby každá mala konkrétnu kontaktnú osobu, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou. Každá vysoká škola by tak dostala aj bezpečnostné štandardy.

Je dôležité podotknúť, že myslíme nielen na ochranu škôl, ale aj internátov a externých prednáškových miestností,“ doplnila Kurilovská.

Ministerstvo školstva od septembra minulého roka realizuje aj projekt Duševné zdravie a prevencia, ktorý potrvá do októbra 2026.

Výzvy na poskytnutie financií

Ministerstvo školstva spustilo aj dve výzvy na poskytnutie financií podľa zákona o podpore práce s mládežou. Prvá výzva sa týka liniek pomoci a prihlasovanie je možné do 16. apríla. Druhá je zameraná na súčasné priority v práci s mládežou.

Žiadatelia môžu žiadať o peniaze až do výšky 15-tisíc eur na rôzne účely, ako je podpora inklúzie mladých ľudí, prevencia problémov alebo podpora ich aktívneho zapojenia sa do komunity. Aj obce a vyššie územné celky môžu žiadať o finančnú podporu. Tieto výzvy dávajú organizáciám príležitosť aktívne prispieť k ochrane a podpore mládeže,“ uzavrel rezort školstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia KurilovskáRóbert ZsemberaTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava ŠtefánikaAkadémia Policajného zboru v BratislaveHlas-SDMinisterstvo školstva SRMV Ministerstvo vnútra SR