Ceny nehnuteľností síce klesli, ale dlhodobo budú skôr rásť, hovorí správa analytika

Byty, sídlisko
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny nehnuteľností klesli, z dlhodobého hľadiska je však pravdepodobný ďalší nárast. Vyplýva to z aktuálnej správy od analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka.

Výrazné ochladenie dopytu prinieslo medziročný pokles cien nehnuteľností v treťom kvartáli o viac než 10 percent a zatiaľ podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal trend výraznejšie otočiť.

Po finančnej kríze trh zamrzol

„Z krátkodobého hľadiska ešte určité zníženie cien môžeme vidieť, no dlhodobé klesanie je vysoko nepravdepodobným scenárom – práve naopak, dáta naznačujú skôr ďalší rast cien,“ uviedol.

Zatiaľ čo po finančnej kríze bol realitný trh dlho zamrznutý, čo spôsobovalo len malé výkyvy v cenách, k výraznejšiemu zlomu prišlo v roku 2014 a 2015.

„V tomto období sa nehnuteľnosti odrazili od dna a zaznamenali niekoľko rokov získavania na hodnote, až do minulého roka, keď boli ceny oproti roku 2010 vyššie až o takmer 113 percent,“ poznamenal analytik.

Výraznejší impulz zaznamenali počas uplynulých troch rokov, keď boli ceny hnané viacerými faktormi. Medzi nimi bol vplyv pandémie, ale aj rast cien stavebných materiálov, či zvýšený záujem ľudí o výhodné hypotéky.

Ponuka bude obmedzená

Z krátkodobého hľadiska tak na ceny nehnuteľností podľa analytika vplýva najmä dlhšie trvajúci pokles reálnych miezd v dôsledku zvýšenej inflácie, vyššie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch a ešte stále zvýšené ceny nehnuteľností, čo predstavuje potenciál ďalšieho poklesu cien v najbližších kvartáloch.

„Na druhej strane však zo stredno- až dlhodobého hľadiska očakávame vplyv oživenia ekonomickej aktivity, vyklesávanie inflácie a s tým spojeného rastu reálnych miezd či určitý pokles sadzieb na hypotékach, čo naznačuje povzbudenie dopytu,“ priblížil Horňák.

Ponuková strana nehnuteľností podľa neho nenaznačuje výraznejšie oživenie.

„Práve naopak, objem novej výstavby podľa dát Štatistického úradu v druhom kvartáli tohto roka poklesol medziročne až o štvrtinu, čo bude obmedzovať ponuku bývania, a preto má potenciál tlačiť ceny nahor,“ dodáva analytik s tým, že z dlhodobejšieho hľadiska preto môžeme očakávať nárast cien nehnuteľností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Horňák