Staršie byty v Bratislave majú za sebou rok poklesu cien, nájomné však v hlavnom meste stúpa

Bratislava, výstavba, byty
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ku koncu tretieho štvrťroku tohto roku sa na bratislavskom sekundárnom trhu ponúkali byty s priemernou jednotkovou cenou 3 408 eur za meter štvorcový.

Ide o sumu, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcom štvrťrokom nižšia o 2,16 %. Vyplýva to z údajov spoločnosti Bencont Investments. Na trhu starších bytov ide pritom o pokles cien už posledných 12 mesiacov.

Byty priemerne za viac ako 210-tisíc eur

Ceny sú od svojho pomysleného vrcholu, ktorý dosahovali v júli až septembri 2022, aktuálne nižšie o 12,08 %. K o niečo väčšiemu percentuálnemu poklesu prišlo pri priemernej absolútnej cene.

Tá sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila o 3,24 % respektíve za obdobie posledného roka od svojho vrcholu klesla až o 13,38 %. V ponuke starších bytov sa tak nachádzali byty s celkovým priemerom ich absolútnych cien vo výške 212 784 eur.

Medzi bratislavskými okresmi v poslednom období vyčnievalo najmä Staré mesto, kde priemerná jednotková cena klesla medziročne najmenej a v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom dokonca mierne vzrástla o 2 %.

Ostatné bratislavské okresy za posledný rok zaznamenávali podobný vývoj, keď sa u nich medziročný trend poklesu cien pohyboval v rozpätí od 11,45 % do 13,54 %.

Nárast cien nájomného

V Bratislave bolo možné si v treťom štvrťroku prenajať byt v priemere za 927 eur aj s energiami. Celkové priemerné nájomné sa tak oproti predošlému štvrťroku zvýšilo o 2,6 % a v porovnaní s predošlým rokom o 13,67 %.

Na priemerný dvojizbový byt v Bratislave tak bolo potrebných v priemere 831 eur na úhradu nájmu a prislúchajúcich energií. Pod nárast nájomného sa podpísalo najmä pretavovanie zvýšených cien energií, ale aj nárast dopytu po nájomnom bývaní.

Bencont Group sa zaoberá analýzami realitného trhu, komodít a realitným developmentom. Jeho spoločnosti realizovali alebo realizujú okrem iného aj projekty Rínok Rača, Jurský obytný park a Krone vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine, Tujetoin v bratislavskej Dúbravke, Valerian a Mendelsohn v Podunajských Biskupiciach, prevádzkujú apartmánový dom Família v Novom Smokovci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bencont Investments