Bratislava chce na budúci rok začať s výstavbou parkovacích domov v Petržalke a v Dúbravke

Parkovací dom Wolkrova, Petržalka
Parkovací dom Wolkrova, Petržalka Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislava spolu s postupným zavádzaním parkovacej politiky formou systému PAAS ohlásila výstavbu parkovacích domov vo viacerých mestských častiach. Magistrát uviedol, že nad parkovacími domami uvažujú v miestach, kde je dopyt po parkovaní a zároveň nedostatok parkovacích miest.

V budúcnosti sa to bude týkať lokalít, kde ani po regulácii návštev a nerezidentov nebudú mať rezidenti dostatok miest,“ konštatuje mesto a dodáva, že parkovanie chcú zorganizovať tak, aby nebolo na úkor verejných priestorov. Medzi potenciálne vhodné lokality patria tie, kde sú už teraz parkoviská alebo spevnené plochy s čo najmenším záberom zelene, v dostupnej vzdialenosti od bytových domov, avšak tak, aby nepôsobili rušivo.

Jedným z prezentovaných riešení majú byť zelené fasády s popínavými rastlinami, obloženie stien dreveným materiálom, či ich využitie na umiestnenie lezeckej steny, basketbalových košov, alebo ako podklad na premietanie. „To sa týka aj strechy, ktorá môže byť zelená, ale môže slúžiť aj ako športové či detské ihrisko alebo ako komunitná záhrada,“ dodáva mesto.

Parkovací dom Saratovská, Dúbravka
Parkovací dom Saratovská, Dúbravka Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Slúžiť budú predovšetkým rezidentom

Parkovacie domy bude prevádzkovať hlavné mesto. Slúžiť budú predovšetkým rezidentom, teda obyvateľom s trvalým pobytom v danej lokalite, ktorí v nich budú môcť parkovať na základe svojej rezidentskej karty, ku ktorej si priplatia jedno euro na rok. 

Parkovacie domy, ktoré boli zatiaľ prezentované hlavným mestom:

  • Parkovací dom Unitas v Novom Meste, vo vnútrobloku Račianska-Šancová-Kominárska
  • Parkovací dom na Studenhorskej v mestskej časti Lamač
  • Parkovací dom na Wolkrovej v Petržalke
  • Parkovací dom na Saratovskej v Dúbravke
  • Parkovací dom na Veternicovej v Karlovej Vsi
  • Parkovací dom na Závadskej v Rači
  • Parkovací dom na Bebravskej vo Vrakuni
  • Parkovací dom na ulici Čsl. parašutistov v Novom Meste
Parkovací dom Unitas, Nové Mesto
Parkovací dom Unitas, Nové Mesto Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

V roku 2024 chce hlavné mesto začať s výstavbou parkovacích domov na Wolkrovej ulici v Petržalke a na Saratovskej ulici v Dúbravke. Vyplýva to zo zámerov, predložených na posudzovanie vplyvov na životné prostredia EIA.

V Petržalke návrh počíta s nahradením existujúceho parkoviska objektom parkovacieho domu a tým navýšením kapacity parkovania. Na Wolkrovej by tak malo vzniknúť 147 parkovacích miest. Predpokladaný termín začiatku výstavby je podľa zámeru v lete 2024, termín začiatku prevádzky je o rok neskôr. Odhadované náklady na projekt sú 3,5 milióna eur.

Návrh parkovacieho domu v Dúbravke počíta s vytvorením 196 nových parkovacích miest. Objekt vyrastie na ploche súčasného parkoviska a bude slúžiť na pre okolité bytové domy. Predpokladaný termín začiatku výstavby je v roku 2024, ukončenie je naplánované o rok neskôr. Orientačné náklady na projekt sú vo výške 4,75 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR Bratislava