Zelenskyj vyzval štáty na zakročenie proti jadrovému teroru Putina a chce bezletovú zónu nad Ukrajinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.
  • aktualizované 4. marca 12:33

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na útok na Záporožskú jadrovú elektráreň vyzval ostatné štáty, aby okamžite zakročili proti „jadrovému teroru“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo videu, ktoré publikoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, pripomenul „globálnu katastrofu“ v Černobyle v roku 1986 a varoval, že dôsledky kolapsu elektrárne v meste Enerhodar by mohli byť oveľa horšie. „Európania, zobuďte sa prosím. Povedzte vašim politikom, že ruské sily strieľajú na jadrovú elektráreň na Ukrajine,“ vyzýval Zelenskyj.

Zelenskyj tiež žiada vyhlásenie bezletovej zóny nad svojou krajinou. Útok na elektráreň v Záporoží na juhu Ukrajiny neviedol k zvýšenej úrovni radiácie. Zelenskyj však v piatok varoval pred ďalšími útokmi na zariadenie, ktoré by podľa neho mohli mať oveľa ničivejšie následky ako výbuch a požiar v jadrovej elektrárni Černobyľ v roku 1986.

Záporožská jadrová elektráreň „by mohla byť ako šesť Černobyľov. Ruské tanky vedeli, čo ostreľujú… Je to teror na bezprecedentnej úrovni“, povedal ukrajinský prezident. Obyvateľov Ruska vyzval, aby nad útokom vyjadrili rozhorčenie a poznamenal, že „radiácia nevie, kde je ruská hranica“.

Členské štáty NATO zatiaľ odmietajú vyhlásiť bezletovú zónu nad Ukrajinou pre obavy, že by to viedlo k eskalácii konfliktu a priamym bojom medzi západnými silami a ruským letectvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj