Až tri pätiny Slovákov však predpokladajú, že ich finančná situácia sa počas tohto roka meniť nebude.
Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 19 % slovenských domácností. Ako ďalej informovala analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel týchto optimisticky naladených domácností mierne vzrástol. Až tri pätiny Slovákov však predpokladajú, že ich finančná situácia sa počas tohto roka meniť nebude.
Slováci sú podľa Dovalovej pomerne sporivý národ. Potvrdzuje to aj fakt, že 40 % slovenských domácností sa domnieva, že si budú tento rok schopné vytvárať úspory. “Podiel sporivých domácností sa na takejto úrovni drží dlhodobo,“ skonštatovala analytička Poštovej banky. To je podľa nej pozitívom pre slovenskú ekonomiku, pretože práve úspory používame na kúpu finančne náročnejších tovarov.
Priaznivé podmienky na úverovom trhu
Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť väčšie nákupy, či už nákupy bielej a čiernej techniky alebo nábytku, kobercov a podobne, plánuje v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas roka zamýšľa 7 % domácností. Podiel domácností, ktoré si v tomto roku plánujú kúpiť alebo postaviť novú nehnuteľnosť, predstavuje 2 %. Na svedomí to majú podľa Dovalovej zrejme aj priaznivé podmienky na úverovom trhu a nízke úrokové sadzby.
Pribudlo viac sporivých
Pozitívnejšie sa v úvode roka vyvíjala podľa Dovalovej situácia týkajúca sa finančných možností slovenských rodín. Pribudlo totiž tých, ktorí sporia a ubudlo tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 16 %. Kým v úvode minulého roka si dokázalo sporiť 47 % domácností, na začiatku tohto roka to bolo 49 %.
To je podľa Dovalovej určite pozitívna správa aj pre celú ekonomiku. Nasporené prostriedky totiž môžu výhodne investovať, uložiť do bánk na termínované vklady, aby sa zhodnocovali alebo použiť na kúpu finančne náročnejších tovarov. Vo všeobecnosti sa odporúča, že každý z nás by si mal dokázať každý mesiac odložiť minimálne 10 % zo svojho príjmu. Stále vysoký je ale podľa Dovalovej na Slovensku podiel ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate. Je to až 33 % domácností. Ich podiel sa ale oproti predchádzajúcim mesiacom znížil.
Optimistické vyhliadky v rámci trhu práce
Až 40 % respondentov očakáva, že ekonomická situácia na Slovensku zostane počas tohto roka rovnaká ako doteraz. Pesimistov je ale viac ako optimistov. Až 25 % Slovákov predpokladá zhoršenie ekonomiky, zatiaľ čo zlepšenie očakáva 18 % respondentov.
Čo sa ale trhu práce týka, tak tam sú Slováci podľa Dovalovej väčší optimisti. Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni ako doteraz očakáva 38 % Slovákov a o niečo nižšie percento (35 %) odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Naopak, nárast nezamestnanosti predpokladá 18 % Slovákov.
Pocitová inflácia je podľa Dovalovej takmer vždy vyššia ako tá reálna, to znamená, že ľudia majú zväčša pocit, že ceny rastú rýchlejšie, ako je to v skutočnosti. “Dokonca aj v období deflácie počas roka 2016 zhruba polovica Slovákov mala pocit, že ceny tovarov a služieb sa zvyšujú. Aktuálne až 69 % Slovákov očakáva, že ceny v obchodoch budú počas roka mieriť nahor,“ povedala Dovalová.