Životné minimum sa bude od júla zvyšovať. Aký to bude mať vplyv na príspevky a dane?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Suma životného minima sa bude zvyšovať. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ju plánuje upraviť od začiatku júla tohto roka. Po novom sa suma 268,88 eur mesačne zvýši na 273,99 eur, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu.

Ako sa úprava vykoná?

Životné minimum v prípade ďalšej spoločne posudzovanej plnoletej fyzickej osobe stúpne z pôvodných 187,57 eur mesačne na 191,14 eur za mesiac. Pokiaľ ide o zaopatrené neplnoleté dieťa a o nezaopatrené dieťa suma 122,77 eur mesačne sa upravuje na 125,11 eur za mesiac.

Úprava životného minima sa vykoná spôsobom, že táto suma sa vynásobí koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zisteným Štatistickým úradom SR za rozhodujúce obdobie, za ktoré sa považuje obdobie od apríla predchádzajúceho kalendárneho roka do apríla súčasného roka.

Podľa údajov od štatistického úradu bol koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie 1,019. Podľa životného minima sa postupuje pri aplikácii iných právnych predpisov, ktoré zakladajú nárok na určitú dávku, prípadne na zľavu z určitého plnenia.

Dopady na príspevky alebo dane

Analytik Jozef Mihál uvádza niekoľko dopadov na príspevky alebo dane, ktoré sa vypočítavajú zo životného minima. Rodičovský príspevok od budúceho roka bude 351,80 eur, ak rodič na dané dieťa nepoberal materskú alebo 482,30 eur, ak rodič materskú poberal.

Nezdaniteľná časť na daňovníka na mesiac pri výpočte preddavkov na daň je 479,48 eur. V ročnom zúčtovaní za rok 2025, ak daňovník dosiahne základ dane do 25 426,27 eur, nezdaniteľná časť na daňovníka bude 5 753,79 eur.

Od júla 2024 do konca júna 2025 má poistenec nárok na predčasný starobný dôchodok vtedy, ak suma novopriznaného predčasného starobného dôchodku dosiahne najmenej 438,40 eur. Suma, ktorú môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie bude po novom 273,99 eur mesačne. Podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi, sumy dávky a sumy príspevkov zvýšia sa o 1,9 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRŠtatistický úrad SR