Zisk slovenského investora od začiatku roka 2017 podľa analytičky infláciu nepokryl

Investovanie, investičné fondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Analytici investičnej skupiny WOOD & Company zostavili na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností tzv. index slovenského investora, ktorý sleduje nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy.

Vyšlo im, že slovenský investor dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 15,3 %. Na infláciu to však nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej vyššie až o 40,5 %.

Viaceré negatívne činitele

Počas analyzovaného obdobia, teda za 6 rokov a 9 mesiacov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä vypuknutím pandémie COVID-19 na jar 2020, vojnového konfliktu na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.

Index tak poklesol. Nasledoval jeho postupný nárast, no agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“. V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný nárast a počas posledného analyzovaného štvrťroku opäť mierne poklesol.

Beh na dlhú trať

Investovanie je podľa Sadovskej behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť je potrebné pozerať minimálne v horizonte troch, alebo ideálne aspoň piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine.

Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu však podľa analytičky počas roka 2022, a ani počas prvých troch kvartálov roka 2023, na rekordne vysokú infláciu nestačila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie SASS Slovenská asociácia správcovských spoločností