Výplaty od zamestnávateľa sa nevie dočkať výrazne viac zamestnancov ako vlani, Sociálnu poisťovňu to stojí milióny eur

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa vypláca v tomto roku výrazne viac garančných dávok ako vlani. Ide o dávky pre zamestnanca v prípade, ak mu jeho zamestnávateľ kvôli platobnej neschopnosti neuhrádza mzdu.

Štatistiky Sociálnej poisťovne

Garančnú dávku dostalo v októbri 233 osôb, kým v októbri vlaňajška to bolo 49 ľudí. Za desať mesiacov tohto roka túto dávku poberalo v priemere 144 osôb, priemerný počet poberateľov dávky za minulý rok pritom dosiahol 59 osôb. Vyplýva to zo štatistiky Sociálnej poisťovne.

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa Sociálna poisťovňa v októbri tohto roka vynaložila cez 566-tisíc eur. Vlani v októbri to bolo takmer 120-tisíc eur. Výdavky na vyplácanie garančných dávok za celý minulý rok predstavovali 1,86 milióna eur.

Čo je garančné poistenie?

Od začiatku januára do konca októbra tohto roka už pritom dosiahli takmer 3,3 milióna eur. Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa