Tisícom podnikateľov a firiem sa od januára zníži sadzba dane z príjmov, návrh schválila Ficova vláda

VLÁDA: Rokovanie 7. schôdze
Rokovanie 7. schôdze vlády SR o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024. Bratislava, 4. december 2023. Foto: SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

Od začiatku budúceho roka sa má zvýšiť počet podnikateľov a firiem, na ktorých sa bude vzťahovať znížená 15-percentná sadzba dane z príjmov.

Status mikrodaňovníka

Hranica výšky zdaniteľných príjmov rozhodujúca pre zníženie sadzby dane z príjmov na 15 % sa má zvýšiť z úrovne 49 790 eur na pevne stanovenú sumu 60-tisíc eur.

Táto hranica sa má vzťahovať aj pre použitie statusu mikrodaňovníka, ktorý požíva niektoré daňové výhody spojené so zisťovaním základu dane. Návrh schválila vláda a parlament by sa ním mal zaoberať v zrýchlenom legislatívnom konaní.

„Z dôvodu právnej istoty daňovníkov a jednoznačného určenia hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie 15-percentnej sadzby dane sa zavádza pevná, dobre zapamätateľná suma vo výške 60-tisíc eur,“ uviedol k návrhu rezort financií.

19-percentná sadzba dane

Odhaduje, že sa takéto opatrenie pozitívne dotkne 14,5 tisíca podnikateľov a firiem, ktorí by si mohli v priemere znížiť ročnú daň o 376 eur. Celkovo by tak štát na tomto kroku stratil takmer 5,5 milióna eur.

Sadzbu dane z príjmov vo výške 15 % môžu od roku 2021 využiť len mikrodaňovníci, ktorých príjem za zdaňovacie obdobie nepresiahne 49 790 eur. Ide o hranicu pre registráciu na daň z pridanej hodnoty. Do konca roka 2020 sa pritom 15-percentná sadzba dane z príjmov vzťahovala na podnikateľov a právnické osoby, ktorých zdaniteľné príjmy nepresiahnu 100-tisíc eur ročne.

Pre ostatné fyzické osoby platí 19-percentná sadzba dane, pričom na mesačný príjem, ktorý v tomto roku presahuje 3 453 eur, sa vzťahuje 25-percentná sadzba dane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR