Starneme rýchlejšie, ako si myslíme. Ako bude vyzerať slovenská populácia v roku 2050?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zrkadlo, muž, starnutie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko rýchlo starne. Napriek tomu si iba málo ľudí uvedomuje, o aký veľký problém v skutočnosti ide a aké vážne sú jeho dôsledky.

„Populačné zmeny vnímame ako pomalý proces podobný topeniu ľadovcov, ktorý sa môžeme nateraz pokúsiť ignorovať a prenechať ho ďalším generáciám. Tento dojem je však klamlivý, v skutočnosti ide tiež o prekvapivo rýchly proces,“ hovorí ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška.

Veková štruktúra populácie sa na Slovensku za posledných 30 rokov výrazne zmenila, hoci celkový počet obyvateľov krajiny sa zásadne nezmenil. Pred 30 rokmi tvorili deti do 14 rokov takmer 23 percent populácie Slovenska, dnes je to už len 16 percent. Podiel ľudí v produktívnom veku vzrástol o necelé jedno percento na 66 percent. Avšak podiel ľudí v dôchodkovom veku vzrástol z 11 až na 18 percent.

Matematická istota

Zlá správa podľa analytika je, že tento proces bude pokračovať. „Minimálne v horizonte najbližších pár desiatok rokov nejde o nejakú neistú predikciu na úrovni veštenia z kávovej usadeniny, je to takmer matematická istota,“ upozorňuje Martiška.

Jedinou neistotou podľa neho je, koľko ľudí sa medzitým z krajiny odsťahuje, koľko cudzincov sa tu, naopak, usadí, a čo sa medzičasom stane s pôrodnosťou. No aj keby sme boli jedinou krajinou v Európe, ktorej sa zázračne podarí významne zvýšiť pôrodnosť, tak bude trvať podľa analytika ďalšie dve dekády, kým sa z novo narodených detí stanú ekonomicky produktívni obyvatelia.

Ako bude vyzerať slovenská populácia v roku 2050? Na to odpovie najnovšia populačná predikcia Eurostatu. Detí do 14 rokov bude približne o 150-tisíc menej. Počet obyvateľov v produktívnom veku klesne o viac ako 600-tisíc a počet ľudí v poproduktívnom veku, naopak, narastie o ďalšieho pol milióna.

Produktívnych ľudí bude menej

Ľudia v produktívnom veku tak už budú tvoriť iba 57 percent populácie namiesto dnešných 66 percent, pričom podiel obyvateľov v dôchodkovom veku vzrastie z 18 na takmer 30 percent.

„To znamená, že kým pred 30 rokmi pripadali na jedného dôchodcu takmer šiesti ľudia v produktívnom veku, dnes sú to menej ako štyria ľudia a v roku 2050 to už budú iba dvaja ľudia. Viete si predstaviť, aké vysoké daňové a odvodové zaťaženie budú musieť zniesť dvaja pracujúci, aby uživili jedného dôchodcu?“ konštatuje Martiška.

Starnutie populácie nám pritom spôsobuje značné ekonomické a sociálne problémy už dnes. Dôchodkový systém je pod tlakom, v zdravotníctve chýbajú kapacity a v mnohých odvetviach a regiónoch je už dnes problémom nedostatok pracovnej sily.

Času nemáme nazvyš a pri tempe starnutia populácie na Slovensku skutočne podľa analytika platí to klasické – už včera bolo neskoro. „Myslite na seba a zoberte zodpovednosť za svoju budúcnosť do vlastných rúk. Sporte si na dôchodok individuálne a v dostatočnej výške, aby ste žili spokojnú starobu,“ dodáva Martiška.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Martiška
Firmy a inštitúcie Tatra banka