Nárok na úrokové zvýhodnenie majú tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bol 1 155,70 eura.
Mladí ľudia, ktorí túžia po vlastnom bývaní, majú možnosť získať hypotéku pre mladých. Cesta k osamostatneniu sa tak môže vďaka štátnemu príspevku stať jednoduchšou. Stačí splniť niekoľko podmienok a klient tak získa úrokové zvýhodnenie.
Avšak Ministerstvo financií SR plánuje v tejto oblasti zmeny. Ako vyplýva z predbežnej informácie k novele zákona o dani z príjmov, navrhuje sa zavedenie odpočítateľnej položky od daňovej povinnosti pre mladých poberateľov hypotekárneho úveru. Ide o obdobný princíp ako pri daňovom bonuse. Keďže ide o predbežnú informáciu, podrobnosti a konkrétne nastavenia ešte nie sú známe.
Ministerstvo úpravu analyzuje
Ministerstvo financií SR pripravuje teda zmenu systému podpory hypotekárnych úverov pre mladých z priamej (štátny príspevok z výdavkov štátneho rozpočtu na bonifikáciu úrokovej sadzby) na nepriamu. Cieľom tejto reformy je podľa vyjadrení ministerstva zjednodušenie a zníženie administrácie poskytovania štátnej podpory k hypotekárnym úverom pre mladých.
Predpokladaná zmena by mala platiť od roku 2018. To znamená, že prvýkrát by sa nový systém podpory mohol uplatniť za zdaňovacie obdobie roka 2018. Ministerstvo financií SR v súčasnosti analyzuje možnosti nastavenia parametrov a podmienok pre zavedenie takejto odpočítateľnej položky u poberateľov hypotekárnych úverov pre mladých. „Nateraz je preto predčasné hovoriť o konkrétnom nastavení parametrov,“ skonštatovalo ministerstvo.
Analytici volajú po úplnom zrušení
Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša by štát mal podporu hypoték zrušiť, keďže v súčasnosti sú na trhu rekordne nízke úroky a čerpanie hypotekárnych úverov prudko stúpa, čoho dôsledkom rastú aj ceny nehnuteľností. Podpora hypoték navyše podľa neho deformuje nájomné bývanie, ktoré je z pohľadu pružnosti pracovného trhu efektívnejšie. “Ak chcú politici podporovať bývanie, mali by najmä chudobnejším ľudom priamo preplácať výdavky na bývanie, prípadne aspoň časť týchto výdavkov,“ dodal Goliaš.
Zdroj: SBA
Ako uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana, podpora hypoték pre mladých je dávka, ktorá nemá jasne zadefinovaný cieľ a je nastavená tak široko, že ju získa väčšina mladých. Vo výsledku podpora zvyšuje podľa neho dopyt po nehnuteľnostiach, čo v situácii nedostatočnej výstavby tlačí na rast cien.
“Mladí tak síce dostanú veľmi nízku zľavu na úroku, ale ten platia z vyššej sumy. Slovenská republika má podľa OECD najvyšší podiel bývania v súkromnom vlastníctve a táto politika je v rozpore so stratégiou vlády zvyšovať podiel nájomného bývania,“ pokračoval Ďurana. Vláda by tak podľa neho nemala toto opatrenie upravovať, ale zrušiť bez náhrady. “Z finančného hľadiska je nezodpovedné podporou z daní motivovať mladých k zadlžovaniu, ktoré nezodpovedá ich reálnym príjmom,“ dodal Ďurana.
Či sa zmení výška zvýhodnenia, je otázne
V súčasnosti štát poskytuje dotáciu 2 % a banka 1 %, čiže v konečnom dôsledku ide o celkové zvýhodnenie 3 %. “Uvidíme, či novela zmení aj výšku zvýhodnenia pre mladých,” povedal výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk Maroš Ovčarik. V skutočnosti trojpercentná bonifikácia hypoték pre mladých nemá podľa neho veľký zmysel, keďže priemerné sadzby na trhu sú v súčasnosti pod dvomi percentami. “Takže zmena opatrenia, ktorá by riešila aj takéto trhové anomálie je určite žiadaná,“ poznamenal Ovčarik.
Zmenou podľa Ovčarika pravdepodobne bude, že zatiaľ čo pri dnešnom systéme banky ľuďom priznávajú štátnu bonifikáciu v príslušnom mesiaci, po novom by si daňový bonus uplatňovali ľudia až pri ročnom zúčtovaní. Pri súčasnom systéme niektoré banky inkasujú mesačné splátky už znížené o príspevok banky a štátnu bonifikáciu, prípadne bonifikáciu pripíšu klientom s určitým oneskorením. Systém výpočtu a uplatňovania úrokovej bonifikácie pri hypotékach pre mladých je na trhu rôzny.
Aktuálne podmienky hypoték pre mladých:
– Hrubý mesačný príjem za prechádzajúci rok nesmie prekročiť 1 155,70 eura.
– Pri dvojici je spoločný príjem 2 311,40 eura.
– Ide o 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve.
– Horná hranica príjmu sa mení každý štvrťrok.
– Dotovanú hypotéku môžu získať mladí do 35 rokov.
– Dotácia tvorí 3 %.
– Dotáciu je možné získať najviac na sumu 50 tis. eur.
– Zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty nehnuteľnosti.
– Úrokové zvýhodnenie platí päť rokov.