Finančné aktíva Slováka sú v priemere 5-krát nižšie než v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro bankovky peniaze mince sporenie kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Priemerný Európan má nasporených takmer 69,9 tis. eur, zatiaľ čo Slovák zhruba 13,3 tis. eur.

Osobné finančné aktíva Slovákov dosiahli v priemere ku koncu tretieho kvartálu 2018 zhruba 13,3 tis. eur. Hoci podľa analytikov VÚB rástli v pomere voči príjmom, v rámci eurozóny Slovensko zaostáva. Už z výsledkov predošlých prieskumov analytický tím VÚB dospel k záveru, že slovenské domácnosti majú nasporených málo finančných aktív, čo sa potvrdilo aj v rámci najnovších údajov. Priemerný Európan má podľa aktuálnych výsledkov nasporených takmer 69,9 tis. eur.

Slováci na chvoste

Výška osobných finančných aktív na obyvateľa vzrástla od konca roka 2016 po koniec tretieho kvartálu 2018 v priemere eurozóny o 3,8 %, zatiaľ čo na Slovensku vzrástla o 9,8 %. Hoci je percentuálny prírastok na Slovensku oveľa vyšší a relatívne Slovensko dobieha priemer eurozóny, v absolútnom vyjadrení predstavoval nárast osobných finančných aktív 1 180 eur oproti priemeru 2 580 eur v eurozóne. „Na fakte, že Slováci sa nachádzajú v eurozóne na chvoste rebríčka porovnania výšky osobných finančných aktív, sa nič nezmenilo,“ uvádzajú analytici VÚB v mesačníku.

Vub.jpg

Finančné aktíva Slovákov dosahujú zhruba 19 % z priemeru eurozóny, i keď za ostatné takmer dva roky nastal posun z 18 %. Za hlavné dôvody nízkej úrovne analytici VÚB označili podpriemerný príjem, nízke celkové bohatstvo, vysoký podiel tých, čo vlastnia nehnuteľnosť, v ktorej bývajú a zlú skúsenosť s privatizáciou z deväťdesiatych rokov, resp. nízke finančné vzdelanie. „Na druhej strane doposiaľ nebola nastavená ani ponuka zo strany finančného sektora – absencia finančného vzdelávania, poradenstva, vysoké vstupné náklady voči investovaným peniazom,“ uvádzajú analytici VÚB.

Predpokladá sa rast aktív

Do roka 2022 podľa predpokladov VÚB narastú osobné finančné aktíva Slovákov v priemere minimálne na hodnotu 18 tis. eur, čo je o zhruba 35 % viac ako ich aktuálna hodnota. V pôvodnom predpoklade odhadovali pre koniec roka 2018 výšku osobných finančných aktív na úrovni zhruba 13,7 tis. eur, ku koncu tretieho kvartálu 2018 dosahovali takmer 13,3 tis. eur. „Rozdiel oproti predpokladu by mal plne pokryť ešte štvrtý kvartál 2018,“ uvádzajú analytici VÚB.

Ich ostatný vývoj je tak titulkovo plne v súlade s očakávaniami. Miera úspor však bola v roku 2017 a 2018 o zhruba o pol až trištvrte bodu nižšia než predpokladali analytici VÚB (presné údaje za rok 2018 ešte nie sú zverejnené). Nie je to ale zásadný rozdiel, ktorý navyše naplno kompenzoval vyšší než očakávaný rast miezd v ekonomike v roku 2018. „Veríme, že sa oba kľúčové determinanty vývoja úspor nasledujúce obdobie zladia s pôvodnými odhadmi – rast miezd sa postupne zvoľní, miera úspor narastie. Osobné finančné aktíva sa tak modelovo približujú k štandardu európskych krajín,“ dodali analytici VÚB.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať