Tempo rastu úverov súkromnému sektoru sa na Slovensku po dvoch rokoch postupného spomaľovania v treťom kvartáli minulého roka opäť zrýchlilo. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom aktuálnom štvrťročnom komentári k politike obozretnosti na makroúrovni, podľa ktorého za zvýšením dynamiky stál rýchlejší rast úverov podnikom, kým rast úverov domácnostiam naďalej zvoľňoval. Celkový rast úverov súkromnému sektoru sa pritom zvýšil zo 6,8 % v druhom štvrťroku na 7,3 % v treťom kvartáli.
Samotný rast úverov podnikom v treťom štvrťroku dosiahol 5,8 %, oproti 3,5-percentnému rastu z druhého štvrťroka. Centrálna banka však zatiaľ nehovorí o zmene doterajšieho trendu. „Momentálne sa však nedá hovoriť o obrátení trendu v úverovaní podnikového sektora, nakoľko v ďalších mesiacoch sa tempo rastu úverov podnikom vrátilo k predchádzajúcim úrovniam. Rast objemu úverov v mesiaci september sa navyše týkal iba niektorých bánk, pričom sa jednalo najmä o úvery poskytnuté sektoru priemyslu,“ konštatuje NBS v komentári.
Úrokové sadzby sú na nízkych úrovniach
Kým apetít podnikov po nových úveroch je podľa centrálnej banky tlmený spomaľujúcimi sa tržbami, oslabeným ekonomickým dopytom a neistotou ohľadom ďalšieho ekonomického vývoja, na druhej strane ho podporuje pretrvávajúca nízka úroveň úrokových sadzieb. „Zadlženosť podnikového sektora tak v treťom štvrťroku 2019 vzrástla na úroveň 52 % hrubého domáceho produktu,“ uvádza NBS.
Medziročný rast úverov domácnostiam v treťom štvrťroku dosiahol 8,1 %, v porovnaní s rastom o 8,6 % z predchádzajúceho kvartálu. „Napriek postupnému zmierňovaniu rastu sa vývoj úverov v segmente domácností dá naďalej hodnotiť ako nadmerný,“ konštatuje centrálna banka. Tlaky na trhu úverov na bývanie sú podľa centrálnej banky zase do významnej miery spojené aj s vývojom na trhu nehnuteľností, kde aj v treťom štvrťroku 2019 pokračoval dvojciferný rast cien.
Zisky bánk klesajú
V oblasti ziskovosti bánk sa podľa centrálnej banky na Slovensku prejavuje zvýšený tlak na model ich podnikania, keď sa zisk bankového sektora v treťom kvartáli medziročne znížil o 4,8 % na 0,5 miliardy eur. Ziskovosť bánk meraná pomerom zisku k vlastnému kapitálu medziročne poklesla z 9,3 % na 8 %. „Pokles úrokových marží v prostredí klesajúcich úrokových sadzieb nedokážu banky kompenzovať ani nárastom úverového portfólia. Navyše zvýšením sadzby bankového odvodu od januára tohto roku sa tlak na ziskovosť slovenských bánk ešte zvýši,“ píše sa v komentári NBS.
Aktuálne riziká ďalšieho vývoja na finančnom trhu sú podľa centrálnej banky predovšetkým cyklického charakteru. Súvisia so skorším a razantnejším ochladením ekonomického a finančného cyklu v porovnaní s aktuálnymi očakávaniami. Vzhľadom na aktuálny vývoj však podľa NBS nie je evidentná potreba zvyšovania proticyklického kapitálového vankúša. „V prípade materializácie rizík, predovšetkým výraznej kumulácie kreditných strát v bankovom sektore, je Národná banka Slovenska pripravená pristúpiť k znižovaniu úrovne alebo rozpusteniu proticyklického kapitálového vankúša,“ dodáva NBS.