Prídu rodičia o Matovičových 200 eur na dieťa? Štát nemá na príspevok dostatok peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 80. schôdze
Bývalý minister financií SR Igor Matovič. Foto: Archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Rodičia zrejme v tomto roku dostanú vyšší daňový bonus na dieťa a 60-eurové rodinné prídavky poslednýkrát. Ako informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk, prídavky boli naplánované na dva roky a súčasná vláda uviedla, že si ich nemôžeme dovoliť.

Igor Matovič chcel 200 eur na dieťa presadiť za každých okolností, aj keď s tým nesúhlasili samosprávy. Spravil to spôsobom, ktorý tým rodinám škodí, lebo vzal peniaze samosprávam, ktoré zabezpečujú služby pre rodiny,“ vysvetlilt Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Premianti v Európe

Súhlasí s tým aj poslankyňa Národnej rady SR Simona Petrík (Progresívne Slovensko), podľa ktorej helikoptérovo rozdal peniaze rodičom aj tým, ktorí to nepotrebovali“. 

Preto je na mieste otázka, čo bude s príspevkom v budúcom roku. Štát naň nemá financie a prichádzajú odporúčania, že treba šetriť aj na rodinných opatreniach a napríklad skrátiť rodičovskú dovolenku.

„Sme premiantami v Európe čo sa týka jej dĺžky. Pokiaľ žena chce na rodičovskej dovolenke pracovať, môže ísť pokojne do zamestnania pracovať, čiže v žiadnom prípade nebudeme skracovať materskú ani rodičovskú,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Čo môže pomôcť?

Terajšia vláda nemá v pláne znižovať štandard rodinám, ale podľa Ondruša nevedia stále presne povedať, čo bude s daňovým bonusom. Určite však nebudú znižovať prídavky.

„Tiež som za to, aby sa prídavky neznižovali, lebo sa dlho nezvyšovali. Tých 60 eur si podľa mňa vieme dovoliť, ale čo sa týka daňového bonusu, je prirodzené, že by sa mal znížiť,“ povedala Petríková.

Pomôcť by mohli podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála práve zmeny v daňovom bonuse. Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušErik TomášIgor MatovičSimona Petrík
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRProgresívne Slovensko (PS)