V minulom roku bolo na Slovensku zadržaných takmer dve tisíc falošných eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní počet zadržaných falzifikátov stúpol o 33,7 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), väčšina falzifikátov bola zadržaná v obehu.
Najviac falzifikátov sa objavilo v druhom polroku, a to niečo cez 1,3 tisíca. Najväčší podiel falzifikátov, a to cez 42 %, tvorili bankovky nominálnej hodnoty 50 eur.
Falošným eurám treba venovať pozornosť
Napriek tomu, že kvalita zadržaných falzifikátov je podľa centrálnej banky prevažne dobrá, je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť.
Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením. Kombináciou týchto krokov je možné podľa NBS spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku.
Počet falošných euromincí sa zvýšil
Okrem bankoviek sa falšujú aj mince. Vlani bolo na Slovensku zadržaných 1 393 falošných eurových mincí. V medziročnom porovnaní je to nárast o 11,5 %. Väčšinový podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá. Všetky boli zadržané v obehu.
„Sú to väčšinou falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť,“ uviedla Národná banka Slovenska.
Pomôckou pri podozrivých minciach je magnet
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt jedno euro a dve eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.