Objem úverov, ktoré si vzali americkí spotrebitelia, v novembri stúpol o 4,4 percenta, čo bol najsilnejší rast za päť mesiacov. Výrazne sa zvýšili úvery na autá a študentské pôžičky, čo prevážilo nad poklesom úverov prostredníctvom kreditných kariet. Americký Federálny rezervný systém informoval, že celková suma spotrebiteľských pôžičiek vzrástla o 15,3 miliardy dolárov, čiže najviac od júna. Išlo pritom o silnejší rast ako v októbri, kedy sa spotrebiteľské úvery v USA zväčšili o 4,5 miliardy dolárov.
Pôžičky na autá a študentské úvery sa v USA v novembri zvýšili o 16,1 miliardy dolárov, ale požičiavanie si v kategórii, ktorá zahŕňa kreditné karty, kleslo o 786,7 milióna dolárov. Menšie využívanie kreditných kariet sa považuje za náznak, že spotrebitelia sú pri výdavkoch naďalej opatrní pre rast počtu prípadov koronavírusu v posledných týždňoch. Celkový objem úverov amerických spotrebiteľov v závere novembra však bol na úrovni 4,18 bilióna dolárov, čiže medziročne sa zvýšil o 0,5 percenta.
Trh práce oslabuje
Vývoj spotrebiteľských úverov sa v USA sleduje ako indikátor ochoty domácností zvýšiť dlhy, aby podporili svoje výdavky, ktoré tvoria 70 percent ekonomickej aktivity v krajine. „Oslabujúci trh práce pravdepodobne bude negatívne vplývať na spotrebiteľské výdavky v najbližších mesiacoch,“ uviedla Nancy Vanden Houtenová, ekonómka spoločnosti Oxford Economics. Očakáva však, že rast objemu spotrebiteľských úverov sa zrýchli v druhej polovici tohto roka, „keď posilní zotavovanie podporené distribúciou vakcín a ďalšími fiškálnymi stimulmi“.