Niečo si želajte, padajú banky (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Filip Kováč, SITA Financie
Foto: SITA Financie.

Pred týždňom som hovoril, že recesia je jednoducho nevyhnutná a skôr či neskôr musí prísť. Prešlo pád dní a počujeme ako padli tri americké banky Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.

Najväčšia z týchto bánk a teda aj najväčší problém predstavuje SVB. Po páde Lehman Brothers je toto druhá najväčšia banka, ktorá krachla. Táto banka bola 18. najväčšia v USA a 10. marca oficiálne skrachovala a prečo?

Záľuba bánk robiť „tabu“ vec

SVB bola pomerne špecifická banka pretože hlavne spolupracovala s technologickými firmami a startupmi so SV a vieme že technologickým firmám sa v prostredí vysokých úrokových sadzieb veľmi nedarí.

Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank 

No SVB nezlomili väzy nesplácanie záväzkov ich klientov ale finančný nástroj, ktorý považujeme za jeden z najbezpečnejších aktív a to je americké štátne dlhopisy

Banky totiž majú v záľube robiť vec, ktorá je v ekonomických učebniciach priam tabu a to je, že s krátkodobými finančnými prostriedkami financujeme dlhodobé investície.

Nastal tzv. bankrun

Takže banky vezmú peniaze od vkladateľov a nakúpia americké štátne dlhopisy alebo poskytnú dlhodobú pôžičku. A v čase stúpajúcich úrokových sadzieb, keď musia dvíhať úroky na účtoch, nedokážu zároveň držať tieto dlhodobé investície.

Pretože, keď narastajú úrokové sadzby, tak sa zmenšuje hodnota týchto dlhopisov, čo by nemusel byť likvidačný problém, pretože tá strata je zatiaľ nerealizovaná, pretože pokiaľ som dostatočne likvidný, tak viem toto obdobie prečkať aj keď sa situácia opäť zmení.

SVB ale nebola v tejto situácií pretože nastal tzv. bankrun čiže vkladatelia začali svoje peniaze vo veľkom vyberať čo banku donútilo urobiť z nezrealizovanej straty urobiť realizovanú stratu. Takže do banky prišiel regulátor a prevzal banku do nútenej správy

Začína sa nová kríza?

Čo prišlo potom? Americká vláda pre upokojenie situácie uviedla, že plne pokryje a vráti depozitá všetkým ľuďom a firmám, ktorí vkladali peniaze do tejto banky.

Na tento krok však môžeme nazerať pozitívne, ale aj negatívne. Na jednej strane je asi dobré keď vláda pomôže ľuďom, ktorí mali peniaze v tejto banke, no z trhového pohľadu to nemusí byť až tak dobré, pretože tu máme nejaký trhový mechanizmus a takéto náklady bude raz musieť niekto zaplatiť.

Vytvára do riziká do budúcna pretože banky si môžu povedať, že sa nič nemôže stať a štát sa o všetko postará.

Začína sa teda nová kríza? Zatiaľ asi ešte nie, pretože aj keď sú tam podobnosti s rokom 2008, kontext je iný. Lehman Brothers bola veľká systémová banka a skrachovala, pretože praskla hypotekárna bublina. Pri tejto banke môžeme teda skonštatovať, že si za svoj pád mohla sama, zlými rozhodnutiami.

Budeme sledovať ako sa bude situácia vyvíjať a vy zase sledujte SITA Financie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia