Prezident Biden vyzval ľudí, aby dôverovali americkým bankám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP.

Americký prezident Joe Biden v pondelok povedal, že americké finančné systémy sú stabilné a Američania im môžu dôverovať. Reagoval tak na rýchly a prekvapivý krach dvoch bánk, čo vyvolalo širšie obavy o bankový sektor. „Vaše vklady budú tam, keď ich budete potrebovať,“ vyjadril sa.

Lepší dohľad a regulácia väčších bánk

Prezident, ktorý hovoril krátko pred otvorením amerických trhov, povedal, že sa bude snažiť brať na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední, a bude vyvíjať tlak na lepší dohľad a reguláciu väčších bánk.

Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank

Zároveň sľúbil, že žiadne straty nebudú znášať daňoví poplatníci. Biden tiež povedal, že vedenie bánk by malo byť prepustené. „Ak banku prevezme Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), ľudia, ktorí riadia banku, by tam už nemali pracovať,“ vyhlásil.

Silicon Valley Bank
Foto: ilustračné, SITA/AP.

V piatok skrachovala Silicon Valley Bank po tom, ako zažila tradičný run na vklady, keď si vkladatelia urýchlene vyberali všetky svoje financie. Bol to druhý najväčší krach banky v USA od roku 2008.

Mimoriadne opatrenia americkej vlády

V nedeľu americké regulačné úrady oznámili, že skrachovala aj Signature Bank so sídlom v New Yorku a prevzali nad ňou kontrolu. Signature Bank s aktívami v hodnote viac ako 110 miliárd dolárov je tretím najväčším krachom banky v histórii USA.

Ďalšia sužovaná banka, First Republic Bank, tiež v nedeľu oznámila, že posilnila svoje finančné zdravie získaním prístupu k financovaniu od Federálneho rezervného systému (Fed) a JPMorgan Chase.

Signature Bank
Foto: SITA/AP.

Americká vláda prijala v nedeľu mimoriadne opatrenia na zastavenie potenciálnej bankovej krízy a ubezpečila všetkých vkladateľov, že sa budú môcť rýchlo dostať ku všetkým svojim peniazom. Podľa plánu budú mať vkladatelia v Silicon Valley Bank a Signature Bank, vrátane tých, ktorých držby presahujú poistný limit 250-tisíc dolárov, prístup k svojim peniazom v pondelok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC)Federálny rezervný systém (Fed)JP MorganSignature BankSilicon Valley Bank