NBS zatiaľ nezmení bankám úroveň kapitálového vankúša, predpokladaný je aj znížený dopyt po úveroch

NBS
Foto: SITA/Michal Burza
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná banka Slovenska (NBS) nevidí dôvod na zmenu proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku. Je možné podľa nej očakávať pokračovanie ochladzovacích tendencií vo finančnom sektore.

Motivácia k zadlžovaniu je nižšia

Dá sa predpokladať pretrvávanie zníženého dopytu po úveroch, čo sa bude odrážať aj na trhu bývania. Zároveň, vzhľadom na stabilný ekonomický vývoj a trh práce, by úvery nemali podľa centrálnej banky zásadnejšie zlyhávať.

Ochladenie finančného cyklu je citeľné. Úvery významne pribrzdili tak u domácností, ako aj podnikov a momentálne už rastú stabilne jednociferným medziročným tempom.

Za spomalením je podľa národnej banky zmiernený dopyt. Motivácia domácností a podnikov k zadlžovaniu je už výrazne nižšia, ako to bolo ešte pred rokom.

„K zmene ich postoja prispeli najmä vyššie náklady na financovanie dlhu v dôsledku vyšších sadzieb, ako aj zmena v očakávaniach domácností ohľadom ďalšieho vývoja cien nehnuteľností,“ informuje centrálna banka.

Pokles na trhu nehnuteľností

Táto situácia sa odrazila aj na trhu nehnuteľností, kde ceny domov a bytov od jesene minulého roka poklesli v priemere o desatinu.

„Úvery však v zásadnejšej miere nezlyhávajú a klienti bánk aktuálne plnia úverové záväzky. Navyše banky sú dostatočne kapitálovo silné a aj pri zmiernenom raste úverov dokážu tvoriť zisk,“ myslí si národná banka.

Aktuálne tak nevzniká potreba zmeny proticyklického kapitálového vankúša. Ochladzovanie cyklu nie je dôvodom pre jeho znižovanie.

Úverová činnosť bánk

Tým by boli zvýšené straty z úverov, výrazne nad úrovňou ich bežnej tvorby. Proticyklický kapitálový vankúš tak ostáva na úrovni 1,5 %.

Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál.

V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť sa spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska