Na vyplácanie dôchodkov išla za prvý polrok rekordná suma

sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: ilustračné SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.
Tento článok pre vás načítala AI.

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za prvý polrok tohto roka medziročne vzrástli o 902 miliónov eur. Kým v januári až júni minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 4,1 miliardy eur, za šesť mesiacov tohto roka to bolo takmer päť miliárd eur.

Polročné výdavky

Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka. Medziročný nárast výdavkov na penzie o 902 miliónov eur je pritom rekordný.

Vlani sa totiž polročné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 161 miliónov eur, v roku 2021 o 141 miliónov eur a v roku 2020 o 158 miliónov eur.

Valorizácia od 1. januára

Poisťovňa k 30. júnu tohto roka vyplatila rodičovské dôchodky v sume takmer 270 miliónov eur. Ďalších 511 miliónov eur si vyžiadala valorizácia dôchodkov od 1. januára tohto roka. Priemerné zvýšenie na jeden dôchodok predstavovalo 46,70 eura.

Starobné penzie v priemere stúpli o 57 eur, predčasné starobné penzie o 63,70 eura a invalidné dôchodky o 35 eur. Počet vyplácaných dôchodkov sa ku koncu júna medziročne zvýšil o 12,7 tisíca. Najviac sa o to pričinili starobné penzie, ktorých poisťovňa vyplácala medziročne viac o 10,1 tisíca.

Počet vyplácaných vdovských dôchodkov vzrástol o 177, vdoveckých dôchodkov poisťovňa vyplácala o 1,2 tisíca viac. Invalidných penzií však poisťovňa ku koncu júna vyplácala medziročne o 2,2 tisíca menej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa