Mladí Slováci si na dovolenku nepožičiavajú, radšej si chcú na ňu našetriť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Takmer 92 % mladých Slovákov vo veku 18 až 30 rokov odmieta, že by uvažovali o pôžičke na zaplatenie dovolenky, keby na ňu nemali našetrených dosť peňazí.

Prieskum, ktorý pre spoločnosť Kruk vypracovala agentúra STEM/MARK, ďalej zistil, že pri zhoršení finančnej situácie domácnosti mladí Slováci ako prvé obmedzia práve výdavky na dovolenku či výlety. Vyjadrilo sa tak 70 % mladých ľudí.

Obstaranie dovolenky považujú za rozumný dôvod pôžičky len dve percentá mladých. Iba 5 % opýtaných si už v minulosti na dovolenku nejaké peniaze požičalo.

Zodpovednosť mladých

„Odmietanie dovoleniek na dlh a obmedzenie výdavkov na cestovanie a výlety v prípade nedostatočných úspor svedčí o zodpovednosti mladých ľudí pri spravovaní vlastných financií. Keď už si mladí požičiavajú, v absolútnej väčšine ide o hypotéky a úvery spojené s vlastným bývaním,“ uvádza generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Keď už mladí Slováci o pôžičke na dovolenku uvažujú, než aby si na ňu našetrili, spravidla ide o mužov vo veku od 27 do 30 rokov so základným vzdelaním žijúcich v mestách do 20-tisíc obyvateľov. Najviac sú dovolenkám na úver naklonení podnikatelia a samostatne zárobkovo činné osoby.

Obmedzenie výdavkov

Keď sa mladí ľudia dostanú do finančných problémov, ako prvé obmedzia spomínané výdavky na dovolenku a cestovanie, ďalej návštevy reštaurácií, potom náklady na kultúru a zábavu, oblečenie a tovar dlhodobej spotreby. Až ako posledné obmedzujú výdavky na vzdelanie a záujmové aktivity detí.

Podľa prieskumu agentúry Focus minuli slovenské domácnosti v minulom roku za letnú dovolenku priemerne do tisíc eur. Tohoročné dovolenky a výdavky na ne zásadne ovplyvní podľa firmy Kruk pandémia koronavírusu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk