Hoci celkovo lízingový trh rastie, aj lízingové firmy pocítili ukončenie druhého programového obdobia eurofondov.
Lízingový trh na Slovensku rastie. Za prvé tri štvrťroky tohto roka totiž dosiahla obstarávacia cena predmetov financovaných cez členov Asociácie leasingových spoločností SR (ALS) sumu 1,551 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast o 7 %. Z hlavných komodít zostalo počas tretieho štvrťroka ťahúňom lízingového trhu financovanie osobných a úžitkových áut.
Lacné finančné zdroje podľa šéfa ALS Pavla Bojanovského naďalej podporujú zvyšovanie záujmu o financovanie väčšiny lízingových komodít, a to hlavne medzi podnikateľmi. „Dopyt po financovaní osobných áut však po roku rastie už aj medzi spotrebiteľmi,“ tvrdí. Vlaňajšie ukončenie druhého programového obdobia eurofondov však pocítili aj lízingovky. Napríklad financovanie strojov a zariadení v treťom štvrťroku prepadlo až o tretinu. Naďalej však platí, že lízingový trh je zaujímavý najmä pre podnikateľov, ktorí sa od januára do konca septembra postarali až o 89 % nového objemu financovania, hoci podiel spotrebiteľov oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástol o jeden percentuálny bod.
Dominuje operatívny lízing
Z hľadiska nárastu záujmu na lízingovom trhu za prvé tri štvrťroky dominuje operatívny lízing, ktorý medziročne stúpol o pätinu. Jeho podiel medzi ostatnými produktmi dosiahol 15 %. Mierne posilnenie podielu na trhu na polovicu zaznamenal finančný lízing. Zostávajúci priestor má úverové financovanie, ktorého vývoj medziročne iba stagnoval.
Obratovo najsilnejšou komoditou, s viac ako polovičným podielom, zostávajú osobné a úžitkové autá. Nový objem financovania automobilov dosiahol za deväť mesiacov tohto roka 830 mil. eur, čo bolo medziročne o štvrtinu viac. V samotnom treťom štvrťroku však išlo iba o šestinový rast. Lízingové financovanie automobilov je aktuálne nahor ťahané výlučne záujmom zo strany firiem a živnostníkov, keďže ich nárast obratu bol až tretinový, zatiaľ čo financovanie spotrebiteľov je medziročne ešte stále v poklese. Na svedomí to má okrem iného aj uplatňovanie nových prísnejších skóringových modelov v členských lízingových spoločnostiach od septembra 2015.
Druhou najvýznamnejšou položkou z hľadiska objemu je financovanie nákladných vozidiel. Dosiahlo výšku obchodov na úrovni 366 mil. eur, čo je medziročne o 7 % viac. V samotnom treťom štvrťroku však lízingovky evidovali už desatinový pokles financovania. Výraznému, až polovičnému, nárastu sa po celý rok teší financovanie autobusov a stavebných špeciálov, tretinový nárast obratu majú aj prívesy a návesy. V miernom medziročnom poklese sa však nachádza financovanie dominantného segmentu ťahačov.
Rastie financovanie klientov z kovospracujúceho a stavebného priemyslu
Nové financovanie strojov, zariadení a technológií dosiahlo nový obrat 297 mil. eur. I keď medziročne klesá šestinovým tempom, v samotnom treťom štvrťroku išlo až o tretinový prepad. Stojí za ním hlavne situácia vo financovaní dominantného odvetvia poľnohospodárstva, ale aj menších odvetví, akými sú obrábanie dreva či potravinárstvo. V raste sa však ešte stále udržuje financovanie klientov z kovospracujúceho a stavebného priemyslu, ako aj zdravotníckych zariadení.
Lízingová asociácia uviedla, že všetky prezentované výstupy z lízingového trhu sú bez výsledkov spoločnosti Volkswagen Finančné služby Slovensko, ktorá ich pre asociáciu neposkytla.
Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky bola založená v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti 38 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel, resp. splátkových spoločností a pridružených členov. Väčšina členov má univerzálne komoditné zameranie alebo sa orientuje iba na financovanie vozidiel.