Akciový trh USA v závere týždňa dosiahol mierne zisky

Obchodovanie, graf
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v závere týždňa dosiahol mierne zisky, hoci v úvode obchodovania klesol v reakcii na nepriaznivé ekonomické údaje. Najprv vláda USA informovala, že maloobchodné tržby v krajine v apríli oslabili o rekordných 16,4 percenta. Potom americký Federálny rezervný systém (Fed) uviedol, že priemyselná produkcia sa tiež rekordne prepadla, a to o 11,2 percenta.

Index S&P 500 najprv oslabil o 1,3 percenta, ale nakoniec uzavrel vyššie o 0,4 percenta na úrovni 2 863,70 bodu. Napriek tomu však tento index za celý týždeň stratil 2,3 percenta, čo bola jeho najväčšia týždňová strata za takmer dva mesiace. Priemyselný index Dow Jones si v piatok stúpol o 0,3 percenta na 23 685,42 bodu. Technologický Nasdaq vzrástol o 0,8 percenta na 9 014,56 bodu. Akciám malých firiem sa darilo viac ako zvyšku trhu. Index menších spoločností Russell 2000 posilnil o 1,6 percenta na 1 256,99 bodu.

Darilo sa aj technologickým firmám

Najviac k rastu trhu v závere týždňa prispeli telekomunikačné spoločnosti, firmy podnikajúce v oblasti zdravotnej starostlivosti a technologické spoločnosti. Investori totiž naďalej nakupujú akcie poskytovateľov internetových služieb či zdravotných poisťovní, keďže sa predpokladá, že tieto firmy menej poškodzujú príkazy, aby ľudia pre pandémiu zostávali doma. Oslabili však napríklad výrobcovia čipov po tom, ako americká vláda uvalila nové reštrikcie voči čínskemu technologickému gigantovi Huawei.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom