Na individuálny prístup voči cieľovým skupinám podľa veku i užívania tabakových výrobkov a znižovanie počtu fajčiarov prostredníctvom edukácie, represie, prevencie i abstinencie sa chce zamerať Národný akčný plán na kontrolu tabaku a súvisiacich výrobkov na roky 2023 až 2030, ktorý v stredu schválila vláda.
Nový akčný plán
Užívanie tabakových a podobných výrobkov má dopady na verejné zdravie a je globálne považované za jeden z faktorov, ktoré prispievajú k poškodeniu zdravia a zvyšovaniu počtu odvrátiteľných úmrtí. Nový akčný plán by mal zaviesť komplex opatrení, ktoré sú zamerané na zníženie dopytu po výrobkoch určených na fajčenie.
Cigarety si bez problému kúpi každé piate dieťa. 20. november – Medzinárodný deň bez fajčenia
Ďalším cieľom je zvýšenie spoločenského povedomia o rizikách ich užívania. Akčný plán predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR.
Prevencia a vzdelávanie
V prípade neplnoletých avizuje akčný plán prísnu represiu na všetky typy tabakových výrobkov, od klasických cigariet, až po moderné nikotínové produkty. Represiu by malo doplniť vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o nástrahách užívania tabakových výrobkov a fajčenia.
Ochutené zahrievané tabakové výrobky možno dostanú stopku, Brusel tak chce bojovať proti rakovine
V prípade nefajčiarov a tých, ktorí neužívajú tabakové a nikotínové výrobky, akčný plán avizuje prevenciu a vzdelávanie. Užívateľom nikotínových výrobkov a fajčiarom chce zas ponúknuť rozličné možnosti na podporu odvykania a abstinencie.
Odvykanie
Akčný plán chce reflektovať moderné prístupy v oblasti odvykania, a to aj pre tých fajčiarov a užívateľov tabakových a nikotínových výrobkov, u ktorých súčasné metódy nezaberajú a dlhodobo sa nevedia zbaviť svojho zlozvyku.
Pasívne fajčenie ohrozuje zdravie aj domácich miláčikov. Hrozí im rakovina či problémy s dýchaním
„V takomto prípade je legitímne týchto ľudí jednak opakovane edukovať o škodlivosti ich správania na báze vedecky podložených informácii, ale zároveň je potrebné im poskytnúť aktuálne a vedecky overené informácie o jednotlivých tabakových/nikotínových výrobkoch a ich škodlivosti a zdravotných dopadoch,“ píše sa v materiáli.
Cieľom by mala byť minimalizácia negatívnych dopadov ich správania, a to aj na spoločnosť vo všeobecnosti.