Tretia vlna pandémie koronavírusu naberá na sile a kompenzácie pre gastro sektor sa podľa Aliancie slovenskej gastronómie (ASG) ani so sprísňujúcimi sa opatreniami nijako nezlepšujú, práve naopak.
„Aktuálna pomoc z dielne rezortu práce za mesiac september je pre gastro sektor nečerpateľná, a za október stále nepoznáme jej znenie. Ak však nebude naviazaná na pokles tržieb, ako to bolo v prípade pomoci 3B, a preplácaná v 100 % výške, pre gastro sektor stráca akýkoľvek zmysel,“ povedal vo štvrtok prezident ASG Viliam Pavlovský.
Ďalší posun splatnosti odvodov
Aliancia preto už po niekoľkýkrát vyzýva vládu a ministra práce Milana Krajniaka, aby prevzali kompletnú zodpovednosť za rozhodnutie o zatváraní gastro prevádzok na Slovensku.
„Žiadame, aby vláda začala zamestnancom, ktorých sa to dotkne, vyplácať 100 % mzdy vrátane plných odvodov. Nie je predsa možné, aby si prevádzky na tieto náklady zarobili v čase, keď sú z rozhodnutia vlády úplne zatvorené,“ vysvetlil Pavlovský.
Sulík: Očkovacia lotéria je úplna hlúposť a robí len zlobu
Minister Milan Krajniak na stredajšej tlačovej konferencii predstavil aj návrh na riešenie otázky odvodov.
Okrem posunu splatnosti už odložených odvodov z predchádzajúcich pandemických vĺn chce posunúť aj splatnosť odvodov do Sociálnej poisťovne za október 2021 na 30. jún 2024.
Rozdiel doplatia v budúcnosti
Počas tlačovej konferencie totiž minister jednoznačne priznal, že pomoc určená na kompenzáciu miezd zamestnancov zatvorených prevádzok nepokrýva reálne náklady, preto chce, aby rozdiel príspevku na zamestnancov a reálnej ceny práce prevádzky doplatili niekedy v budúcnosti.
„Takéto riešenie je len ďalším a zbytočným odďaľovaním problému, ktorý sa nabalí a zasype nás ako snehová guľa. Nevieme predsa, ako dlho tu ešte pandémia bude, preto je nevyhnutné okamžite prijať opatrenie, podľa ktorého bude vláda svoje rozhodnutia riadne kompenzovať a preplácať. Každá prevádzka, ktorej z dôvodu rozhodnutia vlády klesnú tržby o 80 % a viac, musí na zamestnancov dostávať 100 % mzdových nákladov vrátane preplácania odvodov aj za zamestnávateľa. Nie je predsa možné, aby si prevádzky, ktoré boli z posledných 18 mesiacov až 14 mesiacoch zatvorené, brali ďalšie úvery, z ktorých budú peniaze posielať do štátnej pokladne vo forme odvodov. Dlh v Sociálnej poisťovni by sa zatvoreným prevádzkam jednoznačne nemal navyšovať,“ povedal Pavlovský na návrh ministra.
Agentúra SITA požiadala o reakciu aj MPSVaR.