BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Vláda by sa mala v stredu zaoberať stratégiou riadenia štátneho dlhu na roky 2011 až 2014. Slovenský štátny dlh podľa materiálu za necelé dva roky stúpol o vyše 6 mld. eur. Vplyvom krízy začal výraznejšie stúpať v roku 2009, keď sa z necelých 17,8 mld. eur vyšplhal až k 21 mld. eur. Po troch štvrťrokoch 2010 potom už bol takmer 24 mld. eur. „Hlavnými faktormi stojacimi za výrazným nárastom dlhu sú hospodárska kríza, ktorá sa negatívne premieta do deficitu štátneho rozpočtu cez výpadok daňových a odvodových príjmov, realizácia proticyklickej expanzívnej fiskálnej politiky a úbytok zdrojov, ktoré sa využívajú na krytie štátneho dlhu v rámci refinančného systému,“ uvádza sa v stratégii. Podiel štátneho dlhu na hrubom domácom produkte tak ku koncu septembra dosiahol 36,6 %.
Súčasťou stredajšieho rokovania vlády má byť aj materiál, ktorý sa zaoberá návrhmi na zmeny v systéme financovania podpory bývania na Slovensku. Podrobnejšie sa venuje najmä problematike efektívnosti vynakladania štátnej podpory na hypotekárne úvery a stavebné sporenie, transparentnosťou stanovovania úrokových sadzieb a postavením klientov bánk a výšky úrokových sadzieb, najmä v porovnaní so zahraničím. Na riešenie zmien podmienok hypotekárneho bankovníctva a stavebného sporenia podľa rezortu financií vznikne špecializovaná pracovná skupina. „Po získaní ďalších doplňujúcich informácií z bankového sektora a po ich dôkladnej analýze Ministerstvo financií SR pripraví potrebné legislatívne návrhy príslušných noviel zákonov,“ uvádza sa v materiáli.
Šéf rezortu financií Ivan Mikloš by mal na rokovanie vlády predložiť aj návrh na systémové riešenie poistenia majetku štátu v komerčných poisťovniach. Dlhodobo je pre štát podľa rezortu financií nevýhodné sa komerčne poisťovať, a preto chce doteraz vynakladané prostriedky radšej zaviazať na prípadné krytie škôd. Ministerstvo financií SR v rámci prípravy návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014 navrhuje na krytie prípadných škôd na majetku štátu zaviazať výdavky kapitol vo výške 70 % zo skutočne vynaložených výdavkov príslušnej kapitoly štátneho rozpočtu na poistenie majetku štátu z roku 2010. Zvyšných 30 % sa v jednotlivých kapitolách ponechá. Zároveň sa kapitolám štátneho rozpočtu odporúča, aby počas roka 2011 vypovedali svoje zmluvy uzatvorené v komerčných poisťovniach za účelom dobrovoľného poistenia im zvereného majetku štátu.