BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Štyri reklamy, napríklad na potraviny či škôlku označila Rada pre reklamu za neetické. Rada posudzovala sťažnosti na osem reklám 18. júna na zasadnutí Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (RPR).
Arbitrážna komisia RPR ako orgán etickej samoregulácie v oblasti reklamy na Slovensku posúdila na svojom 6. zasadnutí v tomto roku sťažnosti na reklamy s cieľom zistiť, či došlo k porušeniu Etického kódexu reklamnej praxe platného na území SR, agentúru SITA o tom v stredu informovala výkonná riaditeľka RPR Eva Rajčáková. Tri reklamy podľa záverov rady etický kódex reklamy porušujú, jedna narúša jeho pravidlá čiastočne a štyri reklamy vyhodnotila rada ako v súlade s pravidlami etiky reklamy.
Etiku porušuje aj spot so slovenskými potravinami
Etiku reklamy podľa RPR porušuje televízny spot „Bezpečné slovenské potraviny so značkou kvality“ od zadávateľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Rada sa ním zaoberala na základe sťažnosti, v ktorej jej autor tvrdí, že reklama nabáda spotrebiteľa, aby si kupoval len značkové veci, poukazuje na vystupovanie dieťaťa v reklame, ktoré považuje za afektované a ktorého hodnoty by mali byť iné, ako trvať na značkových tovaroch.
Rada túto námietku zohľadnila, avšak pri posudzovaní brala do úvahy aj aktuálnu politicko-spoločenskú situáciu a vývoj okolo riešenia utečeneckej krízy.
„Arbitrážna komisia RPR akceptuje argumenty zadávateľa o nutnosti upozorniť na nelegálne dovážaný tovar, avšak je toho názoru, že koncepcia a spracovanie reklamnej kampane môžu byť vnímané spotrebiteľmi ako viac významové a urážlivé. Zadávateľ síce napríklad v televíznom spote použil slovné spojenie ‚ilegálny imigranti‘ avšak zároveň používa v kampani (vrátane TV spotu) širší pojem ‚imigranti‘. Zadávateľ vytvoril reklamným konceptom metaforu na základe ktorej personifikoval produkt a priradil mu ľudské vlastnosti ako aj pomenovanie.“
Heslo reklamnej kampane zavádza
Rada zároveň pripomína, že zadávateľ v reklamnej kampani použil svoje staršie heslo (claim) ‚na pôvode záleží“, a to bez ďalšej úpravy. Personifikovaním produktu sa tak podľa rady vo vnímaní spotrebiteľov zmenila alebo mohla zmeniť súvislosť tohto hesla, ktoré pôvodne hovorí o krajine pôvodu produktu. Heslo reklamnej kampane „Na pôvode naozaj záleží“ v kontexte deja reklamy tiež podľa RPR nie je etické, lebo v spojení s výrazom „imigranti“, ktorý sa viaže k človeku, vytvára dojem, že dôležitý je pôvod človeka.
Zadávateľ by mal podľa RPR zohľadňovať vždy aj aktuálnu situáciu a v prípade, ak došlo k nejakej zmene oproti podmienkam pri zadávaní reklamnej kampane, mal by už vytvorenú kampaň prehodnotiť. „Preto AK RPR nepovažuje formy reklamy, ktoré obsahujú uvedené negatívne prepojenia za reklamu pripravenú s pocitom zodpovednosti voči spotrebiteľovi a reklamu vyhodnotila ako porušujúcu kódex,“ dodáva sa v tlačovej správe. Viac informácií možno nájsť na webstránke RPR http://www.rpr.sk.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.