Verbovanie do armády na ruský spôsob - drogy, nátlak, klamstvá a podvody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruskí vojaci, rusko ukrajinský konflikt
Na tejto fotografii zverejnenej tlačovou službou ruského ministerstva obrany vidno ako ruskí vojaci jazdia na samohybnom mínomete Nona-SVK na neznámom mieste na Ukrajine. Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruské úrady začali používať nové metódy náboru vojakov do vojny s Ukrajinou. Ponúkajú drogy, klamú nezamestnaných a všemožne manipulujú, aby nahradili tisíce ľudí zabitých na fronte, píše ruský nezávislý spravodajský portál Cholod s odvolaním sa na ľudskoprávny projekt Get Lost. Referuje web Ukrajinská pravda.

Aktivisti za ľudské práva tvrdia, že ruské ministerstvo obrany zastrašuje 18-ročných brancov, klame uchádzačov o zamestnanie a núti vyšetrovaných ľudí, aby podpísali zmluvy o vojenskej službe.

Falošné pracovné miesta

Jedným zo spôsobov náboru ľudí do ozbrojených síl sú falošné voľné miesta, ktorých popis nenaznačuje, že ide o vojenskú službu. Muži sú podvodne pozývaní do vojenských jednotiek na pohovory na pracovné miesta, ktoré naoko nesúvisia s vojenskými operáciami, ako je napríklad voľné miesto montážneho inžiniera dronov. Hneď po podpise zmluvy sa však situácia zvrtne a pracovník putuje na front.

„Ľuďom vravia: ‚Všetko bude dobré a v poriadku, nebojte sa‘. A potom namiesto pracovnej zmluvy ľuďom podsunú zmluvu s ministerstvom obrany. A ak to niekto podpíše, to je všetko, hneď ho pošlú do prvej línie,“ vraví predstaviteľ projektu Get Lost Ivan Čuviľajev.

Nátlak na vyšetrovaných a ďalšie manipulácie

Druhým spôsobom rezortu obrany je nábor väzňov, osôb v trestnom konaní a tých, ktorých prípady rieši súd. Títo ľudia sú nútení pod hrozbou otvorenia novej trestnej veci, prípadne pod sľubom vymazania záznamov z registra trestov, podpísať zmluvu s ministerstvom obrany.

Treťou metódou náboru je prilákať obyvateľov oblastí hraničiacich s Ukrajinou do dobrovoľníckych jednotiek na údajnú pomoc miestnym orgánom. Podľa sľubov majú pomáhať pri evakuáciách, strážiť kontrolné stanovištia, mosty a iné zariadenia, no v skutočnosti idú do frontovej línie.

Štvrtým spôsobom, ako zvýšiť počet zmluvných vojakov, je klamanie, nátlak a zastrašovanie brancov. Ľudskoprávnym aktivistom a brancom hrozia, že ich pošlú na „najhorúcejšie“ miesta na fronte, alebo že ich aj tak zmobilizujú a popri tom im sľúbia, že ak podpíšu zmluvy, budú si môcť zarobiť peniaze a zachrániť si životy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať