Ďalšie dve trafostanice v Košiciach, patriace Východoslovenskej distribučnej (VSD), sú na nepoznanie. Tie na Jaltskej a Fábryho ulici v Mestskej časti Dargovských hrdinov si „podal“ známy street-artista metropoly východu Erik Demeter, ktorého graffiti-komunita pozná pod umeleckým menom OAR.
V prípade oboch trafostaníc sa nechal inšpirovať elektroenergetikou. Konkrétne pojmami z veľkého elektroenergetického slovníka, ktorý VSD zostavila a k pojmom priradila vtipné dovysvetľujúce kresby, aby ich čo najviac priblížila verejnosti. Zároveň však už tretí rok pozýva miestnych umelcov (ponuka platí pre celé vymedzené distribučné územie VSD, čo je východné Slovensko a časť BB kraja), aby prišli s vlastnou obrazovou interpretáciou neľahkej odbornej terminológie. K dispozícii dáva elektroenergetické objekty VSD (zväčša trafostanice), kde môžu realizovať svoje umelecké videnie vo veľkom. Tentoraz pojednávajú trafostanice o pojmoch:
- Distribútor (TS Jaltská)
- Práce pod napätím (TS Jaltská)
- Frekvencia (TS Fábryho)
- Udržateľný rozvoj (TS Fábryho).
„Všetko sú to aktuálne témy aj v bežnom živote. Buď majú viacero významov alebo sú aktuálne nielen pre elektroenergetiku. Napríklad ekologické témy; na akej frekvencii bežíte svoj život; pracujete pod napätím a čo všetko znamená elektrina v domácnosti,“ uviedol OAR k svojim veľkoplošným dielam na trafostaniciach. Predovšetkým street-artovému umeniu sa OAR venuje už 25 rokov, výnimkou nie sú ale ani interiérové práce. Jeho diela sa už dnes rátajú na stovky.
„Sme radi, že náš projekt premeny sa naďalej stretáva s ohlasom, a toto je už piata a šiesta trafostanica v Košiciach, ktorú miestna komunita zmenila podľa svojho gusta a videnia elektroenergetiky. Aj keď pracujeme vo veľmi špecifickom, vysoko odbornom prostredí, neznamená to, že elektroenergetické objekty musia mať len funkčnú, naopak, radi by sme im pridali estetickú stránku. A ak sa s tým spojí aj edukatívny rozmer a ľudia viac porozumejú, čo všetko tie fyzikálne javy znamenajú a dokážu, podporujeme takéto projekty aj finančne,“ vysvetlil Jaroslav Hrušč, riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD.
„Mestská časť Košice-Dargovských hrdinov v rámci skrášľovania medziblokových priestorov podporila vznik viacerých graffiti malieb na oporných múroch, trafostaniciach a iných verejných priestranstvách. Tieto maľby realizovali umelci žijúci v našej mestskej časti a vyvolali skvelý ohlas u obyvateľov. Graffiti steny na trafostaniciach vznikli vďaka finančnej podpore spoločnosti Východoslovenská distribučná, ktorej za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. Pretvorené trafostanice skrášľujú okolie v mestskej časti a zároveň slúžia aj ako edukačné maľby v oblasti energetiky,“ vyjadril sa Jozef Andrejčák, starosta mestskej časti Košice-Dargovských hrdinov.
„Teší nás každá takáto aktivita mladých ľudí, ktorí dokážu spríjemniť a zatraktívniť tieto na prvý pohľad všedné stavby v našom meste. Som hrdý na to, že práve mladí Košičania takto pretvárajú a skrášľujú objekty vo svojom okolí. Pozitívne vnímam aj vzdelávaciu funkciu týchto umeleckých výtvorov, ktoré nás môžu vrátiť do školských čias a náučnou formou vysvetliť ako funguje výroba a distribúcia elektrickej energie s poukázaním na ochranu životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček.
Informačný servis