Slovenské baníctvo je závislé od výroby elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň Nováky
Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. SITA

Banská spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza vlani expedovala svojim zákazníkom takmer dva milióny ton uhlia, z toho takmer 1,9 miliónov ton smerovalo do tepelnej elektrárni v Novákoch.

Slovenské baníctvo prežíva najmä vďaka povinnej výrobe elektriny z uhlia v nováckej tepelnej elektrárni. Dokazujú to údaje spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) za minulý rok. Ako pre portál vEnergetike.sk uviedla hovorkyňa baní Andrea Siváková, podnik vlani expedoval svojim zákazníkom takmer dva milióny ton uhlia, z toho takmer 1,9 milióna tony smerovalo do tepelnej elektrárne v Novákoch. Zvyšok si rozdelili spoločnosti Bukóza Energo a USS Košice, ako aj domácnosti a malé prevádzky pre potreby vykurovania. „Vytvorili sme podmienky pre splnenie plánovanej výroby elektriny a tepla z domáceho hnedého uhlia. Splnili sme všetky požiadavky záujemcov,“ zhodnotila minulý rok Siváková.

Výroba elektriny z uhlia

Elektrárne Nováky v minulom roku vyrobili celkovo 1 660 gigawatthodín elektriny a takmer tisíc terajoulov tepla. „Čistá výroba z uhlia predstavovala 1 654 gigawatthodín elektriny,“ spresnila pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Miliónové dotácie

Keďže výroba elektriny z domáceho uhlia nie je rentabilná, musí sa dotovať. V rámci všeobecného hospodárskeho záujmu ju dotujú všetci odberatelia elektriny. Tí vo svojich faktúrach zaplatili v minulom roku viac ako 94 miliónov eur. V tomto roku by to malo byť podľa predpokladov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR ešte o jeden milión eur viac. Ak nové vlády nezrušia spomínaný všeobecný hospodársky záujem, s podporou ťažby uhlia na Slovensku sa počíta až do roku 2035.

Politický postoj

Zatiaľ nie je jasné, ako sa k podpore ťažby uhlia postaví nový vládny kabinet. Dve najsilnejšie vládne strany, Smer-SD a SNS, však pred marcovými parlamentnými voľbami jasne deklarovali zachovanie podpory ťažby domáceho uhlia. Naopak, zvyšné dve vládne strany Most-Híd s Sieť sa vyjadrili, že by boli za zrušenie dotovania uhlia na výrobu elektriny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne