Predstaviteľ SAE poprel, že by jeho krajina chcela využiť samit na rokovania o rope a zemnom plyne

Klimatický samit, COP28
Sultán al-Džábir prechádza miestom konania summitu OSN o klíme COP28, ktorý sa koná v stredu 29. novembra 2023 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Dezignovaný prezident Spojených arabských emirátov (SAE) pre nadchádzajúci klimatický samit COP28 v stredu dôrazne poprel správu, podľa ktorej jeho krajina plánovala využiť konferenciu na uzavretie dohôd o rope a zemnom plyne.

Ropná spoločnosť

Sultán al-Džábir, ktorý stojí aj na čele obrovskej štátnej ropnej spoločnosti Abu Dhabi National Oil Co., označil obvinenia zo správy spravodajskej televízie BBC za „pokus podkopať prácu predsedníctva COP28″ pred štvrtkovým začiatkom samitu.

Správa BBC sa odvolávala na „uniknuté dokumenty“, ktoré vysielateľ označil za dôkaz, že SAE plánujú rokovať o dohodách o fosílnych palivách s 15 krajinami.

Obvinenia sú falošné

„Tieto obvinenia sú falošné, nepravdivé, nesprávne a nepresné,“ povedal al-Džábir malej skupine novinárov zhromaždených na tlačovej konferencii, ktorá bola vysielaná aj naživo.

„Sľubujem vám, že som nikdy nevidel tieto body, na ktoré sa odvolávajú, alebo že som takéto body dokonca niekedy použil pri svojich rokovaniach,“ povedal al-Džábir. Televízia BBC na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sultán Ahmad al-Džábir
Firmy a inštitúcie Abu Dhabi National Oil Company