Ruské príjmy z exportu ropy medzimesačne klesli, obchádzanie sankcií je pre obchodníkov náročné

Ruská ropa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruské príjmy z exportu ropy v októbri klesli o takmer 2,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ako referuje Kyiv Independent, podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) to bolo čiastočne v dôsledku západných sankcií voči tým, ktorí porušujú cenový strop stanovený na 60 dolárov za barel.

Rusko v októbri zarobilo z vývozu ropy a ropných produktov 18,34 miliardy dolárov, čo je pokles zo septembrových 18,8 miliardy dolárov.

Hodnota ruskej ropy klesla

Hoci sa ruská ropa naďalej do značnej miery obchodovala nad cenovým stropom, okolo 80,66 USD za barel, západné sankcie voči tým, ktorí ho porušujú, tiež zvýšili náklady na ruský vývoz ropy a následne znížili ziskovú maržu.

Globálne ceny ropy tiež skĺzli, čo prispelo k poklesu hodnoty ruskej ropy. Náklady na prepravu ropy prepravovanej z Baltského mora na západné pobrežie Indie vzrástli v októbri o takmer 35 %, uvádza sa v správe, pričom prekročili 10 dolárov za barel.

Cenový strop bol neúčinný

Správa denníka Financial Times zo 14. novembra uviedla, že cenový strop, ktorý zaviedli USA a ich spojenci, bol podľa nemenovaných západných predstaviteľov takmer úplne neúčinný.

Zdroje však tiež uviedli, že predaj ropy bez poistenia alebo západnej lodnej dopravy stojí ruských obchodníkov s ropou podstatne viac, k čomu sa pridávajú dlhšie cesty a ďalšie faktory spojené s obchádzaním sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IEA Medzinárodná agentúra pre energetiku