Vedci po prvýkrát objavili dýchateľný kyslík mimo Mliečnej dráhy. Zistili ho v galaxii Markarian 231, ktorá je od Zeme vzdialená viac než 580 miliónov svetelných rokov. Objav uskutočnili čínski astronómovia zo Šanghajského astronomického observatória. Svoj výskum publikovali v časopise The Astrophysical Journal.
Vedci pátrajú po kyslíku vo vesmíre pomocou analýzy rádiových vĺn vyžarovaných molekulami. S použitím spektroskopie merajú vlnové dĺžky špecifických druhov molekúl, vrátane tých kyslíkových. Tieto merania čínski astronómovia uskutočnili z veľkých teleskopov v španielskej Granade a vo francúzskych Alpách.
Kyslík našli aj v súhvezdí Orion
Pri skúmaní galaxie Markarian 231 našli vedci jednoznačnú spektrálnu signatúru molekúl kyslíka. Ten objavili mimo slnečnej sústavy zatiaľ len dvakrát, no mimo Mliečnej dráhy nikdy. Predtým molekulárny kyslík našli napríklad v hmlovine Orion, ktorá je oblasťou, kde sa aktívne vytvárajú hviezdy. A práve intenzívne žiarenie veľmi horúcich mladých hviezd pravdepodobne vedie k vyparovaniu vodného ľadu a uvoľňovaniu kyslíka.
Galaxia Markarian má kyslíku 100-krát viac než Orion
Markarian 231 je veľmi aktívna galaxia, neustále sa v nej tvoria nové hviezdy. Merania ukázali, že obsah kyslíku je v tejto galaxii asi 100-krát vyšší než v hmlovine Orion. Markarian 231 objavili v roku 1969 v súhvezdí Veľkej medvedice. „Toto je prvý dôkaz výskytu molekulárneho kyslíka mimo našej galaxie,“ uviedol líder výskumného tímu Jun-zi Wang.
Vedci žiadajú viac peňazí na pátranie po mimozemšťanoch, ich existencia je veľmi pravdepodobná
Kyslík je po vodíku a héliu tretí najrozšírenejší prvok vo vesmíre. Najčastejšie sa v ňom nachádza vo forme ľadu, voľné molekuly sú vzácne.
Kyslík je nevyhnutnou podmienkou života, ľudia ho však môžu dýchať čistý len krátku dobu, inak môže prísť k poškodeniu dýchacích ciest. Vedci veria, že objavenie molekulárneho kyslíka vo vzdialenom vesmíre a jeho ďalší výskum pomôžu pochopiť, ako ovplyvňuje vývoj galaxií a ako by mohol pomôcť vytvoriť podmienky pre formovanie života mimo našej planéty.